استاد فرامرز پایور، پدر سنتور ایران

تقدیم به خانواده بزرگ سنتورنوازان و دوستداران موسیقی ملی ایران... این وبلاگ به بررسی آثار،سبک، شخصیت و کلیه ابعاد زندگی هنری استاد پایور اختصاص یافته. دوستان عزیز، برداشت و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...لطفا به حریم یکدیگر احترام بگذاریم

نکاتی درباره کوک سنتور (مقاله ای به قلم استاد پایور)
ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ آبان ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: سنتور ناظمی ، کوک و ساختمان سنتور ، سنتور لا کوک ، انواع سنتور

با عرض درود خدمت دوستان گرامی و همراهان صمیمی وبلاگ استاد پایور، مقاله ای ارزشمند را در خصوص استانداردهای ساخت، ساختمان و کوک سنتور تقدیم می کنم. مقاله مذکور به قلم حضرت استاد پایور و در مجله موزیک ایران در شهریور ماه 1340 به چاپ رسیده و از آنجایی که همچون دیگر اقدامات ارزشمند استاد، نشان از آینده نگری ایشان در 50 سال پیش داشته، نکات سودمند بسیاری را در جهت راهنمایی هنرمندان و سنتورنوازان امروز دربر دارد.

نکاتی درباره کوک سنتور

اغلب شاگردانی که تا حدودی به کوک سنتور آشنا شده اند و به اینجانب مراجعه می کنند، از این لحاظ به اشکال برمی خورند؛ بدین معنی که قبلا کوک سنتور را از روی نت خوانی دیگری شناخته اند و حال آنکه در حقیقت، عمل آنها اشتباه بوده است و مجبورند مجددا [مبنای] نت خوانی [خود در سنتور] را عوض کنند. برای اینکه شاگردان و همچنین معلمین محترم سنتور از این قسمت اطلاع کافی به دست آورند و اشکالی از نظر نت خوانی باقی نماند، اقدام به بحث در این مورد گردید.

با آنکه مرحوم استاد ابوالحسن صبا در سال های قبل [1332] اندازه های آنها [ابعاد سنتور] را به طور دقیق در همین مجله [موزیک ایران] چاپ کرده، ولی هنوز عده ای به خیال خود سنتورهای ابتکاری ای می سازند که یا به اندازه ای بزرگ است که حمل آن بسیار مشکل است و یا آنکه آنقدر کوچک است که صدای سنتور جز وز وز به چیز دیگری شباهت ندارد! در صورتی که سن نوازنده در بزرگ و کوچک بودن سنتور تأثیر ندارد، زیرا چه نوازنده آن بچه باشد و چه بزرگ، در هرحال با هر نوع سنتوری می تواند تمرین کند.

اصولا این از صفات ممیزه ما ایرانی هاست که هیچ وقت نمی خواهیم دنبال کار با قاعده و اسلوب صحیح برویم. نه نوازندگی مان به آدم شباهت دارد و نه سازندگی مان. هرکس برای خود سبکی به وجود آورده [است] و به خیال خود بهترین ساز را می زند. سازندگان ساز هم بدون مطالعه در ساختمان سازهای دیگران که نسبت به آنها قدمت دارند، ازخود درآوردی چیزی می سازند و البته آنچه ایشان می سازند، به نظر خویش بسیار پر ارزش [است] و شاید بهترین نمونه در تمام دنیا باشد! غافل از اینکه برای ساختن سنتور، مطالعات و تجربیات کافی لازم است.