استاد فرامرز پایور، پدر سنتور ایران

تقدیم به خانواده بزرگ سنتورنوازان و دوستداران موسیقی ملی ایران... این وبلاگ به بررسی آثار،سبک، شخصیت و کلیه ابعاد زندگی هنری استاد پایور اختصاص یافته. دوستان عزیز، برداشت و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...لطفا به حریم یکدیگر احترام بگذاریم

استاد کسایی درگذشت...
ساعت ٩:۳٠ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: استاد حسن کسایی درگذشت ، سایت رسمی حسن کسایی ، حسن کسایی و فرامرز پایور ، هنرمندان و موسیقی دانان اصفهان

استاد حسن کسایی به رحمت ایزدی پیوست...

متأسفانه بعدازظهر امروز استاد حسن کسایی پس از دوره سخت و طولانی بیماری، به دیار باقی شتافتند و نیستان عشاق و عالم موسیقی ایران را در اندوه هجر خود فرو بردند. درگذشت این استاد فرزانه موسیقی ایران را خدمت خانواده محترم ایشان، بخصوص جناب محمد جواد کسایی و تمامی هنرمندان و هنردوستان تسلیت عرض کرده و برای آن مرحوم از پروردگار متعال طلب آمرزش و علو درجات را دارم.

در هفته ای که گذشت بر روی مطلبی در مورد استاد کسایی و چندی از بیانات ایشان درخصوص آثار استاد پایور کار میکردم. چند روز قبل از آن نیز جهت تکمیل منابع مطالب، از فرزند ارجمند استاد، آقای محمدجواد کسایی درخواست راهنمایی کردم و ایشان هم با سعه صدر و بزرگواری خویش یاری ام فرمودند. احوال استاد را از ایشان جویا شدم و سخن ایشان مبنی بر وخامت حال استاد، سبب اندوه بیشترم شد و حالا... پیش از ارسال مطلب در وبلاگ، استاد کسایی از قفس جهان خاکی پرگشوده اند و به ناچار خبر ناگوار درگذشت ایشان را در وبلاگ می خوانید ...

زادگاهم اصفهان، هنرمندان و موسیقی دانان بزرگ و نامدار بسیاری دارد که مایه افتخار ما هستند، اما استاد کسایی و استاد شهناز، دو خورشید ابدی آسمان هنر اصفهان هستند که هرگز فروغشان در پس ابر نهان نخواهد شد. شناسنامه موسیقایی اصفهان، نی کسایی است و تار شهناز و آواز تاج! ای کاش هنرمندان را پیش از آنکه بروند قدر بدانیم، ای کاش نگذاریم دل پرمهرشان بشکند و ای کاش غبار تنهایی و نومیدی و خانه نشینی هرگز بر دل اهالی هنر این مرزو بوم ننشیند.  

حسن کسایی، ابوالحسن صبا

توضیحات:

1. هنردوستان عزیز می توانند شرح زندگانی استاد را در سایت استاد کسایی ملاحظه نمایند. بدیهی است حضور و دلجویی عاشقان هنر و موسیقی ایران در مراسم استاد، سبب تسلای خاطر خانواده و دوستداران استاد می باشد.

2. چنانچه اشاره شد، در یادداشت آتی وبلاگ استاد پایور، مطلب ویژه استاد کسایی و استاد پایور را ملاحظه خواهید فرمود.

3. دوستان گرامی وبلاگ استاد پایور از طریق بخش نظرات همین یادداشت می توانند سخنان و احساسات پرمهر خود را درخصوص استاد، با دیگر دوستان در میان بگذارند. انشاالله به نوبه خود بتوانیم یاد ایشان را به نحو شایسته ای گرامی بداریم. همه میدانیم که آیین استاد پایور، جز بر ادای احترام و نیکی به بزرگان هنر نبود و آیین وبلاگ استاد پایور نیز جز این نخواهد بود.  

روحش شاد و یادش گرامی...

احمدیان، مدیریت وبلاگ

 

 


 
دانلود موسیقی...تکنوازی استاد پایور در شوشتری همایون
ساعت ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: دانلود گوشه شوشتری با سنتور پایور ، دانلود تکنوازی های استاد پایور ، گوشه شوشتری در دستگاه همایون ، آلبوم دستگاه همایون فرامرز پایور

در این یادداشت بنا به درخواست یکی از دوستان وبلاگ که خواستار اجرای صوتی استاد پایور در مایه شوشتری همایون بودند، به نمونه ای زیبا و دلنشین از تکنوازی استاد می پردازم که در آلبوم « دستگاه همایون » ایشان منتشر شده و بی مناسبت ندیدم تا ضمن قرار دادن بخشی از اجرای استاد یعنی گوشه های شوشتری (تراک 11)، رازو نیاز و فرود (تراک 12) و ضربی خاتمه (تراک 13) از آلبوم یاد شده، توضیحاتی را در این زمینه تقدیم علاقه مندان بکنم.


 
سخنی در وصف استاد
ساعت ۱:۱٧ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: محمد رضا فیاض ، در مورد فرامرز پایور ، سخن محمدرضا فیاض در مورد استاد پایور

محمدرضا فیاض:

« تا دورها می توان از او آموخت، اصالت، پایمردی و معماری صدا را... ».

 


 
درباره استاد پایور _ مقاله ای به قلم سعید ثابت
ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: سعید ثابت-دانلود پیش درآمد افشاری سعید ثابت ، شاگردان استاد فرامرز پایور ، دستور سنتور استاد پایور ، مقاله سعید ثابت درمورد استاد پایور

استاد سعید ثابت، از موفق ترین و وفادارترین شاگردان مکتب استاد فرامرز پایور بوده اند که طی سالیان متمادی به نوازندگی، اجرا و تدریس سبک استاد پایور با رعایت تمام ظرایف و دقایق آن پرداخته اند. گذشته از توصیفاتی که قبلا درمورد استاد ثابت شنیده بودم، به خوبی به یاد دارم که در ملاقات هایم با زنده یاد استاد پایور، در پاسخ بسیاری از سوالاتم که نیاز به راهنمایی و آموزش داشت، ایشان در پاسخ و هدایت بنده، پیوسته از آقای ثابت نام می بردند و به اصطلاح، آقای ثابت «دست راستشان» بودند! و این برای من که افتخار شاگردی ایشان نصیبم شده بود، نقطه روشنی بود، چرا که استاد پایور بی جهت به فردی چنین اطمینان نمی داشتند.

اجرای آلبوم های آموزشی استاد پایور توسط آقای ثابت و به حکم و رخصت خود استاد(دوره ابتدایی، ردیف های استاد صبا، مجموعه پیش درآمد و رنگ)، اجراهای متعدد به همراهی ضرب استاد محمد اسماعیلی و برگزاری بزرگداشت ها و جشنواره های موسیقی استاد پایور، تدریس برای سالیان متمادی در کلاس خصوصی استاد پایور (در سال های قبل و پس از بیماری استاد پایور)، همکاری مستقیم در انتشار، اصلاح ویرایش کتاب های استاد پایور مانند رنگ شهرآشوب، فالگوش، مجموعه پیش درآمد و رنگ برای ویولن، ردیف های استاد صبا (با ویرایش و بازبینی) و... از جمله اقدامات مهم آقای ثابت در پیشبرد آموزه های مکتب پایور و خدمت بدان می باشد.

ردیف جلو از راست:حسن ناهید، فرامرز پایور،سعید ثابت، بهرام سارنگ، مهرداد دلنوازی


 
وبلاگ استاد پایور یکساله شد
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ خرداد ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: وبلاگ استاد پایور یکساله شد ، پایور و تهرانی ، به یاد حسین تهرانی ، گروه نوازی تمبک

ضمن عرض درود،

 امروز مصادف است با نخستین سالروز تولد وبلاگ استاد پایور

تشکر و سپاس فراوان از دوستانی که در این یک سال با نظرات و پیشنهادات سازنده خود، وبلاگ را حمایت نموده و بنده را در هرچه پربارتر شدن این مجموعه یاری دادند. امیدوارم که در این یک سال توانسته باشم اندک خدمتی به سبک و مکتب هنری استاد فرامرز پایور و دوستداران آن کرده باشم و آرزومندم که علاقه مندان استاد ما را از همراهی خود بهره مند ساخته و در کنار بکدیگر در زنده نگاه داشتن و سپاس خدمات بسیار و هنری استاد پایور  سهمی داشته باشیم.

به همین مناسبت بر آن شدم تا قطعه ای تصویری از آثار بی نظیر استاد را تقدیم نمایم:

 برنامه یادواره استاد حسین تهرانی با اجرای زیبای ارکستر فرهنگ و هنر به سرپرستی استاد پایور و گروه نوازندگان تمبک به سرپرستی استاد محمد اسماعیلی. این اجرا مربوط به سال 1353 و مصادف با نخستین سالگرد درگذشت استاد تهرانی یوده و فایل تصویری این برنامه را به خصوص با کیفیت نسبتا خوب و تصویر رنگی، احتمالا بسیاری از دوستان مشاهده نکرده اند.

1. نکته جالب توجه آنکه این قطعه را استاد اسماعیلی برای گروه نوازی تمبک ساخته  و سپس قطعه گروه نوازی تمبک را به استاد پایور سپردند تا روی آن برای ارکستر، ملودی بگذارند. توجه داشته باشید که این سبک آهنگسازی جزء نوادر موسیقی ایرانی و دارای دشواری های خاص خود می باشد.

2. در این اثر مقصود آهنگساز، برجسته سازی ساختار ریتمیک و نقش گروه تمبک بوده و این مسئله با بزرگداشت مقام استاد تهرانی که مبدع گروه نوازی تمیک در موسیقی ایران بودند، مناسبت دارد. از طرف دیگر جملات ملودی گیرا، پرتحرک و دارای وزن های خاص و سوال و جواب های بجا بین سازهای ملودیک و کوبه ای می باشد.

3. اجرای دقیق و بدون نقص ارکستر فرهنگ و هنر و گروه تمبک حاکی از قدرت و شایستگی استادان پایور و اسماعیلی در ساخت، تنظیم و سرپرستی گروه نوازی و تعامل مشترک هنری بین اساتید سازهای مختلف است و نشان از معرفت و تبادل مستقیم هنری و دوستی پایور و تهرانی است که از استاد تهرانی به شاگرد خلفش اسماعیلی انتقال و ادامه یافت.

4. چیدمان ارکستر و آراستگی اعضا و انضباط فیزیکی و ظاهری نوازندگان از دیگر امتیازات و شناسه های خاص ارکستر پایور است که هرگز در کارهای دیگران تکرار نشد.  

دانلود برنامه به یاد استاد تهرانی قسمت اول

دانلود برنامه به یاد استاد تهرانی قسمت سوم 

 

مطالب مرتبط:

صفحه آثار تصویری استاد پایور

صفحه یادمان استاد پایور در وبلاگ

مهر استاد

بیان استاد محمد اسماعیلی از استاد پایور

مصاحبه استاد اسماعیلی با رادیو فرهنگ درمورد استاد پایور