استاد فرامرز پایور، پدر سنتور ایران

تقدیم به خانواده بزرگ سنتورنوازان و دوستداران موسیقی ملی ایران... این وبلاگ به بررسی آثار،سبک، شخصیت و کلیه ابعاد زندگی هنری استاد پایور اختصاص یافته. دوستان عزیز، برداشت و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...لطفا به حریم یکدیگر احترام بگذاریم

نکاتی درمورد تدریس و تعلیم سنتور (مقاله ای به قلم استاد پایور) قسمت دوم
ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۸ مهر ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: مقالات استاد پایور در مورد سنتور ، شیوه آموزش صحیح سنتور از نظر استاد پایور ، اصول نوازندگی سنتور ، مکتب آموزشی استاد فرامرز پایور

ضمن عرض پوزش بابت تأخیر در ارسال این مطلب که به دلیل سفر بنده پیش آمد، توجه دوستان را به ادامه مقاله استاد پایور در مورد تدریس و تعلیم سنتور جلب می کنم. بخش اول مقاله را می توانید در اینجا مطالعه فرمایید.

 

 

بخش دوم مقاله استاد پایور:

 

3. اجرای مضراب ریز روی سنتور

یکی از مشکل ترین قسمت های فراگرفتن، مضراب ریز زدن روی سنتور است که چنانچه با بی دقتی و بی مبالاتی به آن نگریسته شود، هیچ وقت به نتیجه نرسیده، ریز خوب و خوش صدا و ممتد پیدا نخواهد شد و معلمین باید در این مورد دقت بسیار مبذول دارند.

اغلب دیده شده [است] که معلمین مضراب های ریز را در همان جلسات اول و دوم به شاگردان می آموزند. این عمل بدترین نوع تدریس می باشد، زیرا شاگردی که هنوز به راحتی نمی تواند مضراب تک روی سنتور بزند چطور قادر است مضراب ریز را روی ساز عمل آورد؟ در نتیجه، چون شاگرد مایل است که از معلم خود تقلید کند، سعی می کند به هر زحمتی که شده مضراب های خود را تند روی سنتور به حرکت درآورد و بدین وسیله ریز بزند. با این عمل است که مچ خود را چنان خراب می کند که شاید اصلاح آن بعدا غیر ممکن، و تصحیح آن از حوصله شاگرد بیرون باشد.