استاد فرامرز پایور، پدر سنتور ایران

تقدیم به خانواده بزرگ سنتورنوازان و دوستداران موسیقی ملی ایران... این وبلاگ به بررسی آثار،سبک، شخصیت و کلیه ابعاد زندگی هنری استاد پایور اختصاص یافته. دوستان عزیز، برداشت و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...لطفا به حریم یکدیگر احترام بگذاریم

فراخوان دومین یادمان استاد فرامرز پایور
ساعت ۳:۱۸ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٦ آبان ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: سومین سالروز درگذشت استاد فرامرز پایور ، تنها وبلاگ تخصصی استاد پایور ، درگذشت فرامرز پایور ، خاطراتی از استاد پایور

فراخوان دومین یادمان استاد فرامرز پایور

سه سال از پرواز یگانه پدر سنتورنوازی ایران گذشت... در این سالها از فراق او سوختیم و در سکوت مضراب هایش آه حسرت کشیدیم. گرچه نام و یاد استاد بزرگ ما، پدر هنری موسیقی این سرزمین، فرامرز پایور بر جریده عالم ثبت شده، گاه و بیگاه بزرگداشت خاطره جاودانش بغض دلتنگی مان را تسکین خواهد بخشید.

همچون سال گذشته، به یاری ایزد یکتا بر آنیم تا بزرگداشت هرچند ناچیزی به مناسبت 18 آذرماه، سومین سالگرد درگذشت استاد فرامرز پایور، در وبلاگ برگزار نماییم. 

بدین وسیله از تمامی دوستان وبلاگ، علاقه مندان استاد پایور و به ویژه شاگردان استاد، صمیمانه تقاضا دارم لطف نموده و هرگونه مطلب، خاطره، عکس، قطعه ادبی، شعر و یا دل نوشته مرتبط با استاد پایور و درگذشت ایشان دارند، به آدرس ایمیل مدیر وبلاگ (لینک شده در سمت چپ همین صفحه) ارسال نمایند.

یادداشت شما می تواند حتا در قالب یک جمله و یا هر سخنی که مایلید تقدیم استاد کنید باشد و در صورت تمایل شما، با ذکر نام خودتان در وبلاگ منتشر خواهد شد تا ضمن ادای احترام و علاقه مان به استاد که یقینا به صورت معنوی در میان ما حضور دارند، یادداشتی نیز در بزرگداشت ایشان به یادگار بگذاریم. از عزیزان خواهشمندم که مطالب خود را حداکثر تا 12 آذرماه برای وبلاگ ارسال نمایند. پیشاپیش از همکاری پرمهر علاقه مندان که همواره بر وبلاگ محقر ما منت می نهند، بسیار سپاس گزارم.

انشاالله به یاری پروردگار و همکاری شما عزیزان، امسال نسبت به سال قبل، برنامه باشکوه تری به یاد این اسطوره موسیقی اصیل ایرانی خواهیم داشت. همچنین این نوید را خدمت دوستان می دهم که امسال با قطعات، عکسها، مصاحبه ها، خاطرات و مطالب بیشتر و بسیار ویژه ای در خدمت دوستداران استاد خواهم بود.

باشد که روانش شاد و راهش مستدام بماند... 

نسیم احمدیان، مدیریت وبلاگ 

 

مطالب مرتبط:

1. حکایت دل ما با استاد پایور، قسمت اول، بزرگداشت، آذر 1390  

2. حکایت  دل ما با استاد پایور، قسمت دوم، بزرگداشت، آذر 1390 

3. فراخوان نخستین بزرگداشت استاد پایور در وبلاگ (آذر 1390)

4. صفحه یادمان استاد پایور


 
کنسرت گروه پارس به سرپرستی کیومرث پیرگلو
ساعت ۱:٤٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: کیومرث پیرگلو ، شاگردان استاد فرامرز پایور ، اجرای آثار استاد پایور در تالار رودکی ، کنسرت گروه پارس به سرپرستی پیرگلو

کنسرت موسیقی ایرانی گروه پارس به سرپرستی کیومرث پیرگلو، از شاگردان استاد فرامرز پایور:

مضراب های پایور و مشکاتیان در رودکی شنیده می شود:

گروه موسیقی ایرانی پارس به سرپرستی کیومرث پیرگلو، روزهای 18 و 19 آبان با اجرای آثاری از پایور و مشکاتیان در تالار رودکی روی صحنه می‌رود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، در این کنسرت قطعاتی در دستگاه ماهور و افشاری با خوانندگی محمدرضا کاظمی فر اجرا می‌شود که از آن جمله می‌توان به پیش درآمد ماهور، چهار مضراب ماهور، شکسته، پیش درآمد افشاری، تصنیف افشاری،  عراق و قرایی و... اشاره کرد. همچنین علاوه بر این قطعات، گروه پارس آثار آهنگسازانی چون زنده یاد پرویز مشکاتیان، استاد فرامرز پایور و جلیل عندلیبی را نیز اجرا می‌کند.

در این کنسرت گروه پارس متشکل از گلنوش صالحی: تار، احمد شعاریان: تارباس، بابک شیبانی و محمد جوزی: بربط، نایان صحیحی: کمانچه، مرتضی صنایعی: نی، مرتضی مومنیان: تمبک ، امیر حقیری :دف، کوزه و بندیر، کیومرث پیرگلو: نوازنده سنتور و سرپرست گروه را همراهی می کنند.

کنسرت گروه موسیقی ایرانی پارس 18 آبان ساعت 20  و 19 آبان ساعت 18 در تالار رودکی اجرا می‌شود.

منبع: سایت انجمن موسیقی ایران

لینک خبر

کیومرث پیرگلو، فرامرز پایور


 
پیام تسلیت به استاد سعید ثابت
ساعت ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٧ آبان ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: درگذشت مادر سعید ثابت ، تسلیت انجمن موسیقی به سعید ثابت ، پیام تسلیت دفتر موسیقی به سعید ثابت ، استاد سعید ثابت نوازنده سنتور

مطلع شدیم که متأسفانه مادر گرامی استاد سعید ثابت دار فانی را وداع گفتند. بدین وسیله، بنده از جانب خود و دیگر شاگردان استاد ثابت، وبلاگ استاد پایور و تمامی دوستان وبلاگ، این ضایعه را خدمت آقای ثابت تسلیت عرض کرده و از پروردگار متعال برای آن مرحومه طلب رحمت و مغفرت دارم.

تسلیت انجمن موسیقی ایران به سعید ثابت

انجمن موسیقی ایران درگذشت مادر سعید ثابت نوازنده برجسته سنتور را تسلیت گفت. به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران، در پی درگذشت مادر سعید ثابت نوازنده برجسته کشورمان انجمن موسیقی ایران ضمن ابراز همدردی با این هنرمند ، از خداوند صبر و شکیبایی برای ایشان و خانواده محترم شان خواستار شد.

پیام تسلیت دفتر موسیقی برای درگذشت مادر سعید ثابت

دفتر موسیقی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت مادر سعید ثابت نوازنده و مدرس سنتور راتسلیت گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران، به نقل از روابط عمومی دفتر موسیقی، مدیران و کارکنان این دفتر، طی پیامی مشترک درگذشت مادر سعید ثابت را به خانواده محترم آن مرحوم تسلیت گفته و رحمت الهی را برای ایشان از خداوند متعال مسئلت کردند.

مراسم یادبود آن مرحوم روزسه شنبه 16 آبان ازساعت 17 الی 30/18 درمسجد نظام مافی واقع دربزرگ راه آیت الله کاشانی بعد ازجنت آباد برگزارخواهد شد.

دوشنبه 15 آبان 1391 

منبع: سایت انجمن موسیقی ایران

 لینک خبر


 
سخنی در وصف استاد
ساعت ۳:٢٦ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: سخن استاد خالقی در وصف استاد فرامرز پایور ، استاد فرامرز پایور به قلم اساتید و هنرمندان ، فرامرز پایور عماد رام حسین تهرانی ، ساخته های استاد فرامرز پایور

استاد روح الله خالقی در مجله موزیک ایران، بهمن 1340:

« ساخته های پایور بسیار جذاب و دلنشین است و خوب هم اجرا می شود. من که اصولا از شنیدن برنامه های تلویزیون دلسرد هستم، کوشش می کنم که چهارشنبه شب ها این برنامه را بشنوم».

 

فرامرز پایور، عماد رام، حسین تهرانی


 
برنامه رادیویی استاد پایور، کاروان دشتی
ساعت ۳:٠۸ ‎ق.ظ روز جمعه ٥ آبان ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: دانلود قطعه کاروان استاد صبا ، سه نوازی پایور و بدیعی و اسماعیلی در دشتی ، دانلود قطعات استاد صبا ، دانلود برنامه های رادیویی استاد پایور

در این قسمت، قطعه زیبایی در مایه دشتی و از ساخته های استاد فقید، ابوالحسن صبا را با عنوان کاروان تقدیم می کنم.

 این قطعه بسیار معروف با نام کاروان صبا، تاکنون بارها توسط اساتید برجسته، در قالب تکنوازی و همنوازی اجرا شده و قطعا همه دوستان اجرای ارکستری آن با پیانوی استاد محجوبی و ارکستر و در ادامه، آواز استاد بنان را بارها شنیده اند. در این قطعه روح آهنگسازی و ویولن نوازی استاد صبا و سبک ویژه ایشان کاملا مشهود است. اما احتمالا بسیاری از دوستان این قطعه را با سه نوازی سنتور و ویولن و تمبک اساتید نشنیده اند که بسی جالب و شنیدنی می باشد!

این قطعه با سنتور استاد فرامرز پایور، ویولن استاد رحمت الله بدیعی و تمبک استاد محمد اسماعیلی در رادیو اجرا شده. متأسفانه اطلاعاتی از شماره و نام برنامه رادیویی در اختیار نداشتم و اگر از دوستان کسی اطلاعاتی از شناسنامه اجرایی این اثر دارند، خواهشمندم بنده را هم مطلع سازند.

پانوشت: طبق تذکری که برخی دوستان گرامی وبلاگ پس از انتشار این مطلب به بنده ارسال نمودند، برنامه یادشده مربوط به گلچین هفته برنامه شماره 14 می باشد که بدین وسیله ضمن تکمیل یادداشت خود، از یاری این عزیزان سپاس گزاری می کنم.

 

دانلود برنامه رادیویی سه نوازی کاروان دشتی

برنامه: گلچین هفته شماره 14

با همکاری اساتید: فرامرز پایور، رحمت الله بدیعی و محمد اسماعیلی

اجرا: آواز دشتی

آهنگساز: استاد ابوالحسن صبا

توضیحات:

1. قطعه در میزان 12/16 و در اصل برای ساز ویولن نوشته شده و در کتاب ردیف استاد صبا برای ویولن منتشر شده. ملودی های این قطعه سرشار از طراوت و سرزندگی و یادآور تأثیرپذیری استاد صبا از موسیقی ناب خطه سبز شمال ایران می باشد. قطعه از لحاظ تکنیکی و اجرایی دارای دشواری هایی برای نوازنده ساز کششی است و البته درمورد سازهای مضرابی مانند سنتور، این دشواری دوچندان خواهد بود. مخصوصا درمورد نتهای کشیده و یا فواصل هارمونیک که گاها در سنتور، نیازمند فرم های خاص مضراب و دوبل نت می باشد.

2. ملودی های این قطعه سرشار از طراوت و سرزندگی و یادآور تأثیرپذیری استاد صبا از موسیقی ناب خطه سبز شمال ایران می باشد. از طرف دیگر نام گذاری قطعه با نام کاروان که طبق معمول سایر نام گذاری های استاد، ریشه در درایت و بیان توصیفی ایشان دارد، تجسمگر صدای حرکت کاروان است که مصداق آن را در نتهای کشیده و پدال مانند در شروع قطعه و تمامی پایه های تکرار شونده در کل قطعه می شنویم. در سنتور نیز این نت های کشیده ، با ریز های پر و ممتد استاد پایور به زیبایی روی ساز مضرابی و هماهنگ با ویولن، ترجمه و اجرا شده است.

3. نکته قابل توجه در این اجرا، تسلط نوازندگان به سبک و بیان موسیقایی استاد صبا است. چراکه پایور و بدیعی هردو از برترین شاگردان صبا بوده اند که سبک نوازندگی استاد صبا چه در سنتور و چه در ویولن، همواره در کار آنها محفوظ و رعایت می شده و نوازندگی این دو هنرمند، برای آیندگان همواره ستون های محکم اتکا و رجوع به سبک شاخص استاد صبا بوده و هست. درک و ارائه قاطع و بی کم و کاست قطعات استاد صبا چه در سنتور و چه در ویولن و از همه مهمتر ترکیب و بیان یکپارچه آن به صورت دونوازی، در دیگر اجراهای به جای مانده از اساتید، پایور و بدیعی کاملا واضح و قابل بررسی است.

4. لازم است به همراهی زیبای استاد اسماعیلی اشاره داشته باشم که با آگاهی و درک کامل ملودی، جملات کاملا هماهنگ و یکپارچه با ملودی را به زیبایی اجرا نموده اند. در تمام طول اجرا شما حتا یک میزان یا جمله نامتناسب یا غیر همگون از تمبک نمی شنوید و اجرا به گونه ای است که تصور می شود پارت تمبک نیز از ابتدا در آهنگسازی و همراه سایر بخش ها لحاظ شده! متأسفانه این مهم امروزه کمتر مورد توجه تمبک نوازان نوگرا قرار می گیرد و گاهی عدم شناخت کامل از ملودی، زیاده روی در به کارگیری افکت ها، میل به خودنمایی و ... سبب شده تا شنیدن همنوازی تمبک برای شنونده، آزار دهنده و کار تمبک نواز برای فضای موسیقی، بی ارتباط جلوه کند.

5. جهت اطلاع علاقه مندان، نت این قطعه تنظیم شده برای سنتور در کتاب چهل قطعه برای سنتور، گردآوری استاد پایور با تدوین خانم مینا افتاده، توسط مؤسسه هنری ماهور به چاپ رسیده. لازم به ذکر است نت مذبور در دشتی لا (چپ کوک) و به صورت ساده تر با تعدیل ریزها و زینت ها، برای هنرجویان متوسطه تا پیشرفته، تهیه و تنظیم شده است.

 

مطالب مرتبط:

صفحه دانلود برنامه های استاد پایور در رادیو