استاد فرامرز پایور، پدر سنتور ایران

تقدیم به خانواده بزرگ سنتورنوازان و دوستداران موسیقی ملی ایران... این وبلاگ به بررسی آثار،سبک، شخصیت و کلیه ابعاد زندگی هنری استاد پایور اختصاص یافته. دوستان عزیز، برداشت و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...لطفا به حریم یکدیگر احترام بگذاریم

استاد داریوش صفوت درگذشت
ساعت ۸:٤٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: دایوش صفوت ، درگذشت داریوش صفوت ، مراسم خاکسپاری دکتر داریوش صفوت ، زندگی هنری دکتر داریوش صفوت

یادگار دیگری از صبا از میان ما رفت...

بازهم خبری ناگوار از درگذشت پیشکسوتی از عالم موسیقی ایران زمین! استاد داریوش صفوت، یادگار دیگری از صبا نیز از میان ما رفت...

هزاران شکوه از این روزگار که بزرگان هنر را یک به یک از ما ربوده و سالی چنین سخت را برای هنر ما رقم زده است... در مدت کمتر از یک سال، بزرگوارانی چون حسن کسایی، همایون خرم، داریوش صفوت یادگاران عزیز استاد ابوالحسن صبا و بسیار دیگر از عزیزان هنر موسیقی را از دست دادیم که بار فقدان ایشان تا ابد بر دوش موسیقی و فرهنگ این سرزمین سنگینی خواهد کرد... جایگاه این بزرگان، بدون شک در تاریخ ما بدون جانشین خواهد بود، اما حقیقتاً امیدوارم که حداقل حافظان خوبی برای زحمات بیکران عمری حیات هنری این اساتید بزرگوار باشیم و همچون برخی اقدامات غیر صحیح گذشته، زحمات ایشان را به بیراهه و برداشت های نادرست نکشانیم...

روان ارجمندشان شاد و یادشان همواره گرامی...

 

 

به گزارش انجمن موسیقی ایران، در تاریخ سه شنبه 27 فروردین 1392:

داریوش صفوت که تاثیر مهمی در پرورش بسیاری از بزرگان امروز موسیقی کشورمان داشت شب گذشته درگذشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران، دکتر داریوش صفوت موسیقیدان پیشکسوت کشورمان که مدت ها در بستر بیماری بود شب گذشته در سن 85 سالگی در شهر کرج دار فانی را وداع گفت...

 


داریوش صفوت نوازنده سنتور و سه‌تار و از شاگردان حبیب سماعی، ابوالحسن صبا و حاج آقا محمد ایرانی مجرد بود که در سال 1347  مرکز حفظ و اشاعه موسیقی را بنیان گذاشت.

او هفتم آذرماه سال 1307 در شیراز و در خانواده ای اهل فرهنگ و هنر متولد شد. به واسطه‌ شغل پدر، تا هفت‌سالگی در شیراز و بقیه‌ تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران و در مدرسه‌ دارالفنون و مدرسه‌ دارایی به پایان رساند.

صفوت ابتدا فراگیری ویولُن و سه‌تار را نزد پدر آغاز کرد و سپس حبیب سُماعی آموزش سنتور را به وی عهده‌دار شد. او در سال 1326 در وزارت دارایی اشتغال یافت و تحصیلات دانشگاهی را در رشته‌ حقوق دانشگاه تهران آغاز کرد. او به تکمیل هنر موسیقی نزد استاد ابوالحسن صبا پرداخت و این ارتباط را به مدت ده سال، یعنی تا پایان عمر استاد صبا، ادامه داد.

این هنرمند در اواخر سال 1339 برای تدریس در مرکز مطالعات موسیقی شرقی در انستیتو موزیکولوژی سوربن به فرانسه رفت و به موازات آن، در رشته‌ حقوق بین‌الملل دکترا دریافت کرد.

صفوت همزمان با تشکیل مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایران در این مرکز به تربیت شاگردان فراوانی پرداخت و در سال های پایانی عمر خود نیز تالیفاتی در زمینه موسیقی داشت.

لینک خبر

 

 

زمان برگزاری مراسم خاکسپاری زنده یاد صفوت:

انجمن موسیقی ایران: پیکر داریوش صفوت موسیقیدان پیشکسوت کشورمان 30 فروردین در قبرستان بی بی سکینه شهر کرج به خاک سپرده می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران، مراسم خاکسپاری زنده یاد داریوش صفوت ساعت 9 صبح روز جمعه این هفته در قبرستان بی بی سکینه برگزار خواهد شد.

این در حالی است که مراسم یادبود این موسیقیدان فقید نیز روز شنبه 31 فروردین از ساعت 16 تا 17:30 در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می شود.

دکتر داریوش صفوت موسیقیدان پیشکسوت کشورمان که مدت ها در بستر بیماری بود دوشنبه شب 26 فروردین در سن 85 سالگی در شهر کرج دار فانی را وداع گفت.

لینک خبر

 

یادش گرامی باد....

وبلاگ استاد فرامرز پایور