استاد فرامرز پایور، پدر سنتور ایران

تقدیم به خانواده بزرگ سنتورنوازان و دوستداران موسیقی ملی ایران... این وبلاگ به بررسی آثار،سبک، شخصیت و کلیه ابعاد زندگی هنری استاد پایور اختصاص یافته. دوستان عزیز، برداشت و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...لطفا به حریم یکدیگر احترام بگذاریم

وبلاگ استاد پایور دو ساله شد
ساعت ۱:٠٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٧ خرداد ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: دانلود قطعه پژواک در شور چپ،سنتور استاد پایور ، اجرای خصوصی استاد پایور قطعه پژواک در شور چپ کوک ، دانلود تکنوازی های استاد فرامرز پایور ، دومین سالگرد تأسیس وبلاگ اختصاصی استاد پایور

عرض سلام به دوستان گرامی وبلاگ،

به یاری پروردگار...

 

وبلاگ استاد پایور به دومین سال تأسیس خود رسید.

 

بر مزار استاد، اردیبهشت 92

 

در این مدت توفیق داشتیم که در محفلی زیبا با حضور دوستداران استاد پایور به یاد این بزرگمرد موسیقی، در کنار شما باشیم. درود بر روانش...

البته کاستی های سایت هنوز بسیار است، ولی به لطف خدا و یاری دوستان بزرگوار، امیدوارم که روز به روز به هدف بزرگ خود نزدیک تر شویم و حمایت و عنایت شما عزیزان، انگیزه ادامه کار جدی را صدچندان کرده و خواهد کرد که برای من و دوستان، بسیار ارجمند می باشد.

به زودی با برنامه ها و مطالب جدیدی در خدمت علاقه مندان هنر استاد پایور خواهم بود و بار دیگر از شاگردان استاد و دیگر هنرمندان و دوستداران ایشان صمیمانه دعوت می کنم که در صورت تمایل به همکاری و اشتراک گذاری مطالب یا تجربیات و نظرات خود، از طریق ایمیل با بلاگ تماس داشته باشند، تا به یاری ایشان بتوانیم بهترین مطالب را برای جایگاه هنری استاد پایور گردآوری کنیم...


به مناسبت دومین سال تولد وبلاگ «استاد فرامرز پایور، پدر سنتور ایران»، اجرای صوتی زیبایی از استاد را تقدیم میکنم. قطعه "پژواک" یکی از شاهکارهای استاد پایور در مایه شور که البته این اجرا به صورت خصوصی بوده و در چپ کوک اجرا شده و برای اکثر دوستان تازگی خواهد داشت!

 

دانلود قطعه پژواک در شور چپ کوک، سنتور استاد پایور

 

توضیحات:

1. قطعه پژواک، چهارمضراب با ضرب لنگ در شور است که در کتاب مجموعه قطعات مجلسی استاد پایور و برای شور راست کوک به چاپ رسیده. در این برنامه، اجرای این چهارمضراب را با رعایت ظرایف و ترجمه زیبا و خاص قطعه به مایه شور چپ می شنویم.

2. در کتاب قطعات مجلسی، نام دیگر قطعه پژواک "چهامضراب لنگ در شور" ذکر شده و این قطعه از نخستین آثار و چهارمضراب های با متر لنگ است که خاص ساز سنتور ساخته شده و از این جهت نیز مورد توجه آهنگسازان موسیقی ایرانی قرار گرفته. بسیاری از هنرمندانی که در میزان های لنگ کار کرده اند، چنین آثاری از استاد را در کار خود موثر و الهام بخش دانسته اند.

3. قطعه پژواک بنا به روال اکثر چهارمضراب های استاد، داری چند بخش است. بخش اول که به نوعی مقدمه اثر است، در میزن 7/4 و سپس پایه چهارمضراب در میزان 7/8 معرفی شده و قطعه ادامه پیدا میکند. (البته لازم به ذکر است که اجرای چپ کوک استاد، کمی مختصرتر از نت کتاب بوده و بخش پایانی قطعه اجرا نشده). در اجرای راست کوک استاد از این قطعه، بخش 6/16 هم در نهایت به آن اضافه می شود که البته در نت کتاب موجود نیست و در آینده به تحلیل اجرای پژواک راست کوک نیز خواهیم پرداخت. در اجرای چپ کوک، بخش 6/16 نیز اجرا نشده.

4. متأسفانه زمان و مکان این اجرا بر بنده معلوم نیست و اگر از دوستان گرامی، کسی مطلع هستند، خواهشمندم مرا در جریان بگذارند. همچنین نام نوازنده تمبک که بنده از آن بی اطلاع هستم.

5. در این برنامه، اجرای لطیفی از درآمد شور و چهارمضراب لنگ را از استاد می شنویم. از نکات قابل توجه در وحله اول، مالش ها و تزئیناتی است که استاد به قطعه اصلی داده اند و این ظرایف در نت ثبت نشده و حاصل ذوق اجرایی استاد می باشد. تزئینات و اجرای مینیاتوری استاد با انتخاب کوک چپ و ظرافت های آن برای سنتور، کاملاً بجا و متناسب است. جالب اینکه در اجراهای مختلف این قطعه، برای مثال در کوک راست و چپ، ما نوع جریان حسی و نبوغ اجرایی متفاوتی را از ایشان شاهدیم، به نحوی که گویا اثر از ابتدا به همین شکل و در همین کوک خلق شده و این از نقاط قوت هنرمندان بزرگ است که یک قطعه ثابت را در دفعات اجرا، به گونه های متفاوت و کاملاً غیر تکراری اجرا می نمایند و چنین نبوغ و پرهیز از اجرای مکانیکی را تنها در نوازندگانی خاص می توانیم شاهد باشیم.  

 

سپاس از آقای مسعود غریب زاده و آقای لیموپرور بابت اشتراک گذاری نمونه صوتی و آقای ابوفاضلی برای پالایش کیفیت صوتی اثر