استاد فرامرز پایور، پدر سنتور ایران

تقدیم به خانواده بزرگ سنتورنوازان و دوستداران موسیقی ملی ایران... این وبلاگ به بررسی آثار،سبک، شخصیت و کلیه ابعاد زندگی هنری استاد پایور اختصاص یافته. دوستان عزیز، برداشت و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...لطفا به حریم یکدیگر احترام بگذاریم

انتشار کتاب ردیف استاد صبا در چپ کوک برای سنتور
ساعت ٩:٥٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ امرداد ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: ردیف ابوالحسن صبا برای سنتور ، ردیف ابوالحسن صبا در چپ کوک ، مینا افتاده

به لطف خدا و نکته بینی شادروان استاد پایور و شاگردان ایشان، باز هم نوید تلاشی ارزنده را در زمینه آموزش کلاسیک سنتور برای دوستداران و سنتور نوازان عزیز دارم:

کتاب موسیقی ردیف استاد ابوالحسن صبا برای سنتور به کوشش فرامرز پایور با انتقال به چپ کوک و ویرایش مینا افتاده منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب موسیقی ردیف استاد ابوالحسن صبا برای سنتور چپ کوک به تازگی از سوی موسسه فرهنگی ماهور منتشر شده است؛ در این کتاب مطالب ازدستگاه شور آغاز و سپس قطعاتی در آواز ابوعطا، آواز افشاری، آواز بیات ترک، دستگاه سه گاه، آواز دشتی، دستگاه نوا، دستگاه ماهور ، آواز بیات اصفهان ارائه شده است و درانتهای کتاب نیز در دستگاه چهارگاه به پایان می رسد.

در بخش پیشگفتار این کتاب به قلم استاد پایور چنین آورده شده است :

ضمن تهیه ردیف (چپ کوک) برای سنتور، به منظور احتراز از قطور شدن کتاب و تکرار مطالب، تا حد امکان سعی شده فعلا از تدوین گوشه هایی که در ردیف سنتور استاد ابوالحسن صبا (راست کوک) ذکر گردیده خودداری شود. البته نوشتن بعضی از گوشه های مهم و همچنین درآمد آوازها اجتناب ناپذیر بود؛ درعین حال برای اینکه علاقمندان به این ساز در ردیف چپ کوک از گوشه های ذکر نشده غافل نمانند به این فکر افتادم که ردیف سنتور استاد صبا را نیز به چپ کوک منتقل نماییم. برای این منظور از خانم مینا افتاده دوست و شاگرد عزیزم تقاضا کردم که این مهم را به عهده بگیرند و ایشان نیز با کمال علاقه و دقت ردیف های صبا را از راست کوک به چپ کوک منتقل نموده و نت نویسی کردند که جای کمال امتنان است. 

مینا افتاده که خود او نیز از نوازندگان سنتور است در مقدمه این کتاب به توضیح چگونگی و چرایی انتشار این کتاب پرداخته است : در مهرماه 1355 مکتب صبا واقع در خیابان ظهیرالسلام، که منزل مسکونی استاد ابوالحسن صبا بود، توسط وزارت فرهنگ و هنر وقت، تعمیر و بازسازی شد که شاگردان استاد صبا آنجا تدریس می کردند. از جمله استاد پایور، استاد تجویدی و استاد دوامی. کلاس سنتور توسط استاد پایور اداره می شد ، من هم بعد از آزمون ورودی به جمع شاگردان کلاس پیوستم و قریب به ده سال در محضر ایشان شاگردی کردم و از راهنمایی های شان بهره بردم. تعداد انگشت شماری از هنرجویانی که موفق به گذراندن دوره های آموزشی این مکتب شدند هریک به عنوان پایان نامه با راهنمایی های استاد کاری را باید ارائه می دادیم، سهم من هم برگردان ردیف صبا با چپ کوک بود که ویرایش و بازنویسی و تنظیم آن را به عهده گرفتم. نظر ایشان این بود ،هنرجویان ردیف چپ کوک صبا را قبل از ردیف عالی (درآن زمان هنوز چاپ نشده بود) می باید اجرا کنند تا با خصوصیات سنتور در این کوک بیشتر آشنا شوند.

به خاطر می آورم در آن ایام سالهای آغاز جنگ را سپری می کردیم ، خاموشی های مکرر اجازه کار را به راحتی نمی داد و شبها با روشنایی چراغ نفتی نت نویسی می کردم و با همان نور کم نوشته ها را بر روی ساز اجرا کرده و علامت گذای نمودم . پس از اتمام کار از نظر استاد گذشت و تکثیر شد و در اختیار دیگر هنرجویان قرار گرفت؛ حال پس از گذشت سی سال این مجموعه با ویژگی های خاصی در نت نویسی و با تغییراتی در علامت گذاری ها، بازنگری شده  است و به چاپ می رسد .

 نقل از خبرگزاری مهر و وبلاگ موسیقیران

دانلود قطعه زرد ملیجه (در دشتی ) اثر استاد صبا با اجرای ارکستر استاد پایور

دوستانی که دوره های راست کوک سنتور را به اتمام رسانده اند، مطلعند که انتشار این کتاب کمک بزرگی در جهت آشنایی با کوک چپ در سنتور و نیز بالا بردن توان دست و درک ردیف و آمادگی جهت ورود به دوره عالی (ردیف چپ کوک استاد پایور) است. یادآوری میکنم که ردیف استاد صبا در راست کوک نیز سالها پیش به همت و نظارت استاد پایور و در زمان بیماری ایشان، اصلاح، باز بینی و به صورت مدون تری با ذکر جزئیات گوشه ها و حالات، گردآوری و منتشر شد. شخصا به یاددارم پس از آموختن چند دستگاه از ردیف قدیمی استاد صبا، وقتی کتاب تصحیح شده از سوی استاد پایور به چاپ رسید، چقدر آموختن آن آسانتر و دقیق تر شده و اشتیاق همه هنرجویان برای آموختن این ردیف فزونی یافته بود!

استاد پایور علاوه بر روشن نگری خود در اجرا و ثبت کلیه آثار خود و قدما، با سپردن مسئولیت هایی این چنین، شاگردانشان را مسئولیت پذیر و مفید برای جامعه موسیقی بار آوردند که این خود در ایران و جهان،‌ کم نظیر است. کدام کلاس و مکتب موسیقی را سراغ دارید که این چنین دانشگاهی علمی و اخلاقی به تمام معنا باشد؟!

روانش شاد و راهش مستدام باد...