استاد فرامرز پایور، پدر سنتور ایران

تقدیم به خانواده بزرگ سنتورنوازان و دوستداران موسیقی ملی ایران... این وبلاگ به بررسی آثار،سبک، شخصیت و کلیه ابعاد زندگی هنری استاد پایور اختصاص یافته. دوستان عزیز، برداشت و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...لطفا به حریم یکدیگر احترام بگذاریم

کتاب معارف پایور
ساعت ۳:۳٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ خرداد ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: کتاب معارف پایور ، ارفع اطرائی

کتاب « معارف پایور » منتشر شد :

 

 

 

 

 

 

 

زندگی نامه و آثار استاد فرامرز پایور، آهنگساز و نوازنده سنتور با عنوان «معارف پایور» به قلم ارفع اطرایی توسط انتشارات "ماهور" (با قیمت ۵۵٠٠ تومان) منتشر شد...

به گزارش خبرنگار مهر، این کتاب در دو بخش بررسی زندگی و شخصیت های هنری و همچنین آثار مکتوب موسیقایی زنده یاد پایور منتشر شده است.

در بخش نخست از این کتاب زندگی هنری این استاد مسلم موسیقی ایران از تولد و آموزش، زندگینامه تحصیلی و اداری ، پایور و رسالت زندگی اش، پایور معلم ،کلاس تدریس خصوصی، فرهنگ و هنر و.. را در بر دارد و بخش دیگری از قسمت نخست این کتاب به هنر استاد پایور اختصاص یافته است که در این بخش تکنیک های اجرایی در نوازندگی و آثار مکتوب،آهنگسازی و تنظیم کنندگی و ریتم در آثار پایور مورد بررسی قرار می گیرد.

بخش دیگری این کتاب به نگارش آثار مکتوب موسیقایی اختصاص دارد که در این بخش سی قطعه چهارمضراب ، قطعات موسیقی مجلسی در راست کوک های سنتور، دونوازی ها مطرح شده است بخش دیگری از این کتاب به آثار آموزشی و تحقیقی این هنرمند اختصاص دارد.

محمد رضا درویشی آهنگساز موسیقی ایرانی در بخش معرفی این کتاب چنین آورده است : در مقایسه با آثاری که درباره استادان در گذشته موسیقی ایرانی (از جمله مرتضی حنانه ، حشمت سنجری و دیگران) تالیف و منتشر شده است و عمدتا شامل مقالات گوناگون و خاطرات پراکنده است، کتاب معارف پایور کتابی متفاوت ، منسجم و یکدست است. معارف پایور را یک موسیقیدان آن هم قدیمی ترین دوست و نزدیک ترین شخص به پایور ، تالیف کرده است و بخش مهمی از آن به معرفی و تفسیر آثار پایور اختصاص دارد. این کتاب را شاید بتوان به نوعی با جلد دوم سرگذشت موسیقی ایران ، تالیف روح الله خالقی مقایسه کرد؛زیرا در این کتاب خالقی شرح زندگی و آثار استاد خود، علینقی وزیری پرداخته است.

ارفع اطرایی (از شاگردان این استاد ) نوازنده سنتور در بخش معرفی این کتاب به ایده اولیه نگارش این کتاب اشاره کرده و چنین آورده است : ایده اولیه نگارش این مجموعه توسط محقق و آهنگساز ارزنده آقای محمدرضا درویشی مطرح شد.آقای سیامک بنایی بخش سوم (آثار صوتی) را با آرشیو خود تطبیق داده نکاتی را خاطرنشان کردند و همچنین دوستان عزیزم خانم پایور (همسر استاد) و خانم پایور (خواهر استاد)، امکان دسترسی به بعضی از تاریخ ها و عکس ها را میسر کردند که به این وسیله مراتب سپاسگزاری خود را به جا می آورم.

سیزدهم اسفند هشتاد و نه

نقل از سایت  Persian Art Music

مطالعه این کتاب را به همه سنتورنوازان و بخصوص پایوری ها توصیه می کنم!