استاد فرامرز پایور، پدر سنتور ایران

تقدیم به خانواده بزرگ سنتورنوازان و دوستداران موسیقی ملی ایران... این وبلاگ به بررسی آثار،سبک، شخصیت و کلیه ابعاد زندگی هنری استاد پایور اختصاص یافته. دوستان عزیز، برداشت و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...لطفا به حریم یکدیگر احترام بگذاریم

معرفی آلبوم جدید استاد پایور
ساعت ۱۱:٠٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ شهریور ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: آلبوم قطعاتی از استادان قدیم ایران ، استاد پایور-آلبوم جدید ، گروه پایور و گروه سازهای ملی

آلبوم موسیقی "قطعاتی از استادان قدیم ایران"با تنظیم و سرپرستی استاد فرامرز پایور منتشر شد:

دوستان عزیز، جدید ترین آلبوم منشر شده استاد پایور، آلبوم « قطعاتی از استادان قدیم ایران » با تنظیم و اجرای گروه استاد پایور به سرپرستی ایشان است که توسط موسسه فرهنگی هنری ماهور در خرداد ماه امسال روانه بازار شده. من شخصا از این بابت بی اطلاع بودم و از شنیدن آثار زیبا و خاطره انگیز این آلبوم، لذت بسیار بردم. اکثر این آثار از قطعات بزرگان موسیقی ایرانی است که شنیدن آنها با تنظیم زیبای استاد و اجرای جذاب گروه ایشان شنیدنی است. تعداد کمی از قطعات، در آلبوم های قبلی ایشان یا در اجراهای ایشان در رادیو موجود بوده که البته یا با تنظیمی متفاوت و یا با بازسازی کیفیت صوتی در این آلبوم گنجانده شده. برای مثال، « رنگ ناز » ساخته استاد وزیری، قبلا در آلبوم گروه نوازی استاد پایور منتشر شده بود که در این آلبوم با تنظیمی دیگر و کیفیت بهتر صوتی قرار داده شده است. فضای این اثر، کاملا حال و هوای کارهای ارکستری استاد در قبل از انقلاب است.

به گزارش خبرنگار مهر، در این آلبوم که از سوی موسسه ماهور ارائه شده 17 قطعه از آثار آهنگسازان موسیقی ایرانی گنجانده شده است به این ترتیب که با مقدمه ماهور ساخته درویش خان آغاز می شود و با قطعات زرد ملیجه و تمرین دشتی اثر ابوالحسن صبا ، رنگ ناز ساخته علی نقی وزیری، مقدمه حجاز و پیش درآمد اصفهان، پیش درآمد ماهور، پیش درآمد چهارگاه و مقدمه شوشتری اثر فرامرز پایور، پیش درآمد ماهور ساخته حسین هنگ آفرین، رنگ شور و پیش درآمد دشتی اثر موسی معروفی، رنگ دشتی حبیب سماعی، پیش درآمد همایون علی اکبر شهنازی، پیش درآمد ماهور ساخته مرتضی نی داوود ادامه پیدا می کند و با رنگ اصفهان ساخته علینقی وزیریبه پایان می رسد.

در دفترچه معرفی آلبوم قطعاتی از استادان قدیم ایران به کم و کیف تنظیم این آلبوم توسط فرامرز پایور اشاره شده است : بخشی از فعالیت های هنری استاد پایور تنظیم آثار خود، آهنگ های قدیمی و آثار برجسته موسیقی دانان بزرگ پیش از خود برای ارکستر ایرانی بوده است. ترکیب ارکستر گاه ترکیبی سنتی بوده و گاه ارکستری بزرگ تر با قیچک و رباب و عود و بم تار که گروه سازهای ملی و یا گروه پایور نام داشته است.

این موسیقی های تنظیم شده یا صرفا قطعات سازی(غیر آوازی) بودند که در اصل برای یک ساز ساخته شده بودند، مانند پیش درآمد، چهارمضراب ، ضربی و رنگ ، یا آوازی بودند ، به شکل تصنیف، یا هر دو؛ چراکه استاد پایور در تدوین برنامه های موسیقی اش علاقمند و معتقد به اختصاص بخش جداگانه ای به موسیقی سازی بود؛ چه روی صحنه و چه در ضبط و تولید صفحه گرامافون یا کاست.        

در بخش دیگری از معرفی این آلبوم در توضیح سازهایی که استاد پایور در آثار ارکسترال خود استفاده می کرده چنین آمده است : سازهایی که استاد پایور در آثار ارکسترال خود مورد توجه قرار داده است طیف گسترده ای از سازها هستند از یک گروه کاملا سنتی تا گروهی بزرگ، ترکیب سنتور ، تار ، کمانچه و تنبک، شاید کوچکترین گروه استاد بوده باشد، البته اگر همنوازی های وی با تنبک را تکنوازی محسوب کنیم.

امروز که برای تهیه این اثر رفته بودم، یک شادی تؤام با بغض حسرت مرا فرا گرفت از اینکه استاد پایور با وجود اینکه بین ما حضور فیزیکی ندارند، با آثارشان که گاه و بیگاه به دستمان می رسد، هیچ گاه ما را تنها نگذارده اند! یادم آمد در تمام این سالهای بیماری ایشان و از زمان نوجوانی ام، هر چند وقت یکبار به این فروشگاه می آمدم و اولین سؤالم این بود: « از استاد پایور کار جدید، چی آمده...؟ » امروز به آقای فروشنده گفتم: « ببینید استاد برای موسیقی ما چه کرده اند که پس از 15 سال که فعالیتشان متوقف شده، هنوز مدام کار جدید از ایشان می آید!!! »

امیدوارم بتوانید این اثر گرانبها را تهیه کنید و هم چنان انتظار آثار بعدی ایشان را داشته باشیم که انتظاری است بس شیرین...