استاد فرامرز پایور، پدر سنتور ایران

تقدیم به خانواده بزرگ سنتورنوازان و دوستداران موسیقی ملی ایران... این وبلاگ به بررسی آثار،سبک، شخصیت و کلیه ابعاد زندگی هنری استاد پایور اختصاص یافته. دوستان عزیز، برداشت و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...لطفا به حریم یکدیگر احترام بگذاریم

ویرایش صفحه استاد پایور در ویکی پدیای فارسی
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ روز شنبه ۳ دی ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: ویرایش بیوگرافی استاد پایور در ویکی پدیا ، بیوگرافی استاد پایور ، بیوگرافی استاد پایور در ویکی پدیای فارسی ، آلبوم ها و تألیفات استاد فرامرز پایور

با عرض درود بر علاقه مندان موسیقی استاد پایور و همراهان وبلاگ،

این یادداشت را جهت اطلاع رسانی ویرایشی که در دانش نامه ویکی پدیا (فارسی)، به حکم وظیفه ام و به عنوان یکی از علاقه مندان استاد پایور، در بخش توضیحات مربوط به بیوگرافی استاد انجام دادم، تقدیم شما می کنم.

در توضیحات بیوگرافی استاد پایور در ویکی پدیای فارسی اشکالات و کاستی هایی موجود بود که توسط حقیر ویرایش گردید، از جمله:

1. جلو نام ایشان تنها نام نوازنده درج شده بود و حال آنکه علاوه بر نوازنده بودن، عنوان مدرس، موسیقی دان، آهنگساز و سرپرست ارکستر(به معنای تنظیم کننده، نوازنده و سرپرست گروه) با توجه به فعالیت های چشمگیر ایشان، شاخص و غیر قابل انکار می باشد. 

2. در فهرست آلبوم های موسیقی استاد پایور، سه آلبوم دستور سنتور، سی قطعه چهارمضراب، قطعاتی از استادان قدیم ایران (جدیدترین آلبوم استاد) ذکر نشده بود که در بخش آلبوم ها اضافه گردید. همچنین توضیحات مربوط به آلبوم « پراکنده » تکمیل شد.

3. در فهرست تألیفات استاد، دو کتاب اخیر ایشان به نام « چهل قطعه برای سنتور» و «ردیف استاد ابوالحسن صبا برای سنتور چپ کوک » که هر دو توسط خانم مینا افتاده تدوین در واقع تنظیمات استاد پایور از آثار اساتید قدیم ایران می باشند، ذکر نشده بود که به این عنوان اضافه گردید. 

4. در عنوان پیوند به بیرون در صفحه بیوگرافی استاد، متاسفانه هیچ پیوندی جز مقاله «فرامرز پایور در قیاس با هم عصرانش» ( از سایت گفتگوی هارمونیک) ذکر نشده بود تا علاقه مندان بتوانند در مورد فعالیت های استاد بیشتر مطالعه کنند. بنده سعی کردم که آدرس این وبلاگ که در حال حاضر تنها منبع الکترونیک تخصصی فعال در زمینه بررسی زندگی و آثار استاد پایور می باشد را به این بخش اضافه نمایم که متاسفانه گویا طبق قوانین ویکی پدیا، وبگاه های شخصی در این مقوله نمی گنجند. وانگهی جهت آشنایی بیشتر مراجعین، دو مقاله « خداوندگار سنتور» و « نگاهی به سبک فرامرز پایور » از سایت گفتگوی هارمونیک به این بخش افزوده شد.

5. در معرفی نام خوانندگانی که استاد با آنها فعالیت هنری داشته اند، نام عده زیادی ذکر نشده که از افزودن نام تک تک آنها خودداری کردم و واژه بسیاری خوانندگان دیگر... به انتهای جمله اضافه شد. لازم به توضیح است که برخی از خوانندگان که در دهه 50 خورشیدی با استاد همکاری داشته اند، متاسفانه نمونه های صوتی اندکی از آنها تنها در آرشیو های شخصی به جای مانده. 

توضیح: صفحه ویکی پدیای استاد پایور و اصلاحات نام برده را در اینجا می توانید ملاحظه فرمایید.

دانلود بیوگرافی استاد پایور به صورت فایل PDF

با توجه به اینکه صفحه دانش نامه فارسی ویکی پدیا بیشترین آمار مراجعه کننده و کاربرد به عنوان منبع بیوگرافی استاد را در بین سایت های مختلف موسیقی دارا می باشد، کمترین وظیفه خود دانستم که در به روز رسانی آن جهت اطلاع رسانی دقیق تر علاقه مندان سهیم باشم. البته این صفحه در معرفی زندگی و آثار بسیار ارزشمند و عدیده استاد پایور، دارای ایجاز بسیار و نارسایی هایی است که انشاالله به مرور و با ذکر منابع مستند در رفع آن خواهم کوشید.

 همچنین ضمن تاسف باید به عرض برسانم که صفحه بیوگرافی استاد در ویکی پدیای انگلیسی نیز بسیار خرد و جزئی است که انشاالله در یک فرصت مناسب مطالب کافی را با مطالعه بیشتر برای آن بخش ترجمه خواهم نمود. متاسفانه استادی با چنین عظمت در موسیقی ما، هنوز آن طور که باید و شاید در جامعه هنری واقعی و مجازی ایران شناخته شده نیست و منابع کافی جهت اطلاع علاقه مندان و محققان و هنرآموزان موجود نمی باشد. امیدوارم که ‌دیگر شاگردان و پیروان مکتب استاد، همتی کرده و با همکاری یکدیگر در این راه قدمی بردارند.

پیروز و پایوری باشید...

احمدیان، مدیریت وبلاگ