استاد فرامرز پایور، پدر سنتور ایران

تقدیم به خانواده بزرگ سنتورنوازان و دوستداران موسیقی ملی ایران... این وبلاگ به بررسی آثار،سبک، شخصیت و کلیه ابعاد زندگی هنری استاد پایور اختصاص یافته. دوستان عزیز، برداشت و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...لطفا به حریم یکدیگر احترام بگذاریم

بزرگداشت استاد فرامرز پایور در تهران
ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٧ دی ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: بزرگداشت استاد فرامرز پایور ،تهران 1390 ، سخنرانی اساتید موسیقی ایران درمورد فرامرز پایور ، دونوازی سعید ثابت و محمد اسماعیلی، بزرگداشت پایور ، دانلود تصنیف گریه را به مستی

16 دی ماه، بزرگداشت استاد فرامرز پایور برگزار می شود:

نکوداشت زنده‌یاد « فرامرز پایور» با سخنرانی هوشنگ ظریف‌، ارفع اطرایی‌، محمد اسماعیلی‌، مسعود رضایی‌نژاد‌ و محمد جواد موحدان در موسسه فرهنگی هنری «اندیشه» برپا می‌شود. به گزارش بخش موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، موسسه فرهنگی هنری «اندیشه» با نگاه به آثار و اندیشه‌های زنده‌یاد « فرامرز پایور » و با نظری بر جایگاه و تاثیر این موسیقی دان بزرگ در سیر و تحول تکاملی موسیقی ایران و به ویژه سنتورنوازی معاصر، بزرگداشت این نوازنده و آهنگساز را برگزار می‌کند.

براساس برنامه اعلام شده از سوی این موسسه، هوشنگ ظریف ـ نوازنده تار ـ پیرامون شخصیت ،‌اندیشه و آثار پایور، ‌ارفع اطرایی ـ نوازنده سنتور ـ با موضوع تاثیر اندیشه‌های پایور و سیر تحول موسیقی ایران و حسن ناهید ـ نوازنده نی ـ پیرامون آثار و تالیفات پایور در زمینه آموزش صحیح موسیقی و تکنیک‌های نوازندگی سخنرانی خواهند کرد.


همچنین نماهنگی از زندگی و آثار این هنرمند و بخش‌هایی از تک‌نوازی‌های او و جلسات سخنرانی‌اش پیرامون جایگاه موسیقی ایران پخش خواهد شد. سخنرانی محمد اسماعیلی ـ نوازنده تنبک ـ با موضوع شخصیت و منش زندگی پایور همراه با نقل خاطرات ناگفته‌ای از این هنرمند، در کنار سخنرانی مسعود رضایی‌نژاد ـ نوازنده سنتور ـ درباره اهداف آینده نگری‌های پایور در چشم‌انداز موسیقی ایران و سخنرانی مدیریت مجموعه فرهنگی هنری اندیشه، از دیگر بخش‌های این نشست خواهد بود. در این برنامه یک قطعه از آثار زنده‌یاد پایور به صورت دونوازی سنتور سعید ثابت و تنبک محمد اسماعیلی در دستگاه همایون اجرا می‌شود. مراسم اختتامیه و تقدیر از اساتید موسیقی نیز بخش دیگری از این برنامه خواهد بود.

این مراسم روز جمعه  16 دی‌ماه  از ساعت 16 تا 18 در میدان هفت تیر زیر پل کریمخان خیابان ایرانشهر‌، کوچه ملکیان‌، پلاک 33 طبقه دوم برگزار می‌شود.

منبع: وبلاگ خبرهای موسیقی ایرانی

خبری که خواندید، امروز به دست بنده رسید و یقینا این مطلب باعث مسرت و امیدواری علاقه مندان هنر و سبک استاد پایور می باشد. امیدوارم شاهد برگزاری بیشتر چنین مجالسی آن هم آن طور که شایسته مقام والای استاد پایور است، باشیم. انشاالله که دوستان علاقه مند، به خصوص عزیزانی که در تهران ساکن هستند، بتوانند در این مراسم شرکت داشته و از سخنان و هنر این اساتید که سالیان در کنار استاد پایور زندگی کرده و تجربیات و نکات بسیار آموخته اند، فیض ببرند.  

متن کامل خبر را به صورت فایل word می توانید از اینجا دانلود نمایید.

درپایان، تصنیف زیبای «گریه را به مستی » در مایه دشتی را تقدیم می کنم که توسط گروه استاد سعید ثابت در جشنواره موسیقی فجر سال 82 اجرا و سپس از رادیو فرهنگ پخش شده است. نخستین اجرای این تصنیف زیبا را که توسط گروه استاد پایور و صدای استاد شجریان در آلبوم به یاد ماندنی « راز دل» به یادگار مانده، حتما به خاطر دارید.

 مقدمه و تنظیم تصنیف از استاد پایور است که با سرزندگی و زیبایی بدیع توسط گروه آقای ثابت که خود از شاگردان برجسته استاد پایور بوده اند، سرپرستی و اجرا شده و روح ارکستر استاد پایور در آن کاملا شنیدنی است. پس از تصنیف، مقدمه دشتی استاد پایور از کتاب دوره ابتدایی را می شنویم که با جذابیت و چابکی و پاساژهای تند و تیز آن، بیانگر سبک نوازندگی و تنظیم پایورگونه آقای سعید ثابت است. 

لازم به ذکر است در این برنامه رادیویی، متاسفانه بریدگی هایی از نظر زمانی وجود دارد که به سبب کیفیت نامطلوب پخش برنامه رادیو در آن زمان و بازسازی این نسخه صوتی است و در اجرای اصلی، چنین اشکال و اختلال زمانی موجود نبوده. با این وجود، اطمینان دارم که دوستان از شنیدن اثر محظوظ خواهند گردید.

دانلود تصنیف دشتی « گریه را به مستی» ، اجرای گروه استاد ثابت

تصنیف از: عارف قزوینی

مقدمه دشتی از : استاد فرامرز پایور

نوازندگان: سعید ثابت (سنتور و سرپرست گروه)، محمد مقدسی (کمانچه)، فریدون احتشامی (تار)، رضا آبایی (قیچک)، مسعود پورسیداحمد (تمبک)

خواننده: علی خدایی

سپاس فراوان از دوستان بزرگوار، آقای آریامنش و آقای مستفیضی بابت ارسال خبرها و آقای جهرمی بابت این نسخه صوتی زیبا