استاد فرامرز پایور، پدر سنتور ایران

تقدیم به خانواده بزرگ سنتورنوازان و دوستداران موسیقی ملی ایران... این وبلاگ به بررسی آثار،سبک، شخصیت و کلیه ابعاد زندگی هنری استاد پایور اختصاص یافته. دوستان عزیز، برداشت و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...لطفا به حریم یکدیگر احترام بگذاریم

هشتادمین سالگرد تولد استاد پایور
ساعت ۸:۱٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۱ بهمن ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: هشتادمین سالگرد تولد استاد فرامرز پایور ، عکسهایی از سفر استاد پایور به شیراز ، 21 بهمن 1390 تولد استاد پایور

با عرض سلام خدمت دوستان گرامی وبلاگ استاد پایور. متأسفانه مدتی به دلیل اشکالات اینترنتی موفق به باز کردن ایمیل های دوستان گرامی و ارسال مطالب به وبلاگ نشده ام و هم اکنون با تلاش بسیار امیدوارم بتوانم در خدمت شما عزیزان باشم. امیدوارم دوستان گرامی ما را از همراهی صمیمانه خود و نظرات سازنده شان بی بهره نگذارند.

با وجود اختلالات بسیار در اینترنت بنده در هفته های اخیر، امید داشتم که امروز یعنی بیست و یکم بهمن ماه، مصادف با سالروز ولادت استاد پایور، این روز عزیز را خدمت تمام شاگردان، هنردوستان و علاقه مندان هنر بی مانند استاد پایور، تبریک و تهنیت عرض نمایم. هرآنکس که در عالم سنتور، دستی به مضراب می برد و هرکه در موسیقی اصیل ایرانی فرامی گیرد و یا به دیگران می آموزد، بدون شک مدیون این هنرمند والا مقام است. تفاوتی نمی کند که چه سازی بنوازیم، اگر تلاش های این مرد بزرگ برای سلامتی و بقای موسیقی حقیقی و والای این مرز و بوم نبود، اکنون از میراث بزرگ گذشته برای ما هیچ افتخاری باقی نمانده بود و موسیقی ایران نیز مانند برخی هنرهای مهجور دیگر، تنها به صورت نام و داستانی مه آلود در خاطرات باقی می ماند.

استاد نه تنها به ارائه شایسته و بازسازی متعهدانه آثار گذشتگان پرداختند و آنها را به نسل جدید شناساندند، بلکه خود نیز آثار بی نظیری را با تکیه بر اصالت هنری و علمی موسیقی ایرانی و البته با خلاقیت و نگرش های بدیع و آنچه نسل جوان موسیقی کمبودش را حس می کرد، خلق نمودند. به طوریکه هنگام اجرا و آموزش آثار استاد، حس هیجان جوانی و عظمت موسیقی اصیل ایرانی، به دور از رخوت و سستی ناشی از سنت زدگی، به جوانان هنرجو و علاقه مند به کشف افق های تازه هنری دست می دهد. چه بسیار هنرجویان جوان که هویت و اشتیاق جوانی ذهن خود را در تلاش و تکاپو برای رام کردن چهارمضراب های دشوار و سرکش و سرشار از تنوع و زیبایی استاد باز یافته و می یابند!

اینها تنها گوشه ای مختصر از تأثیر غیر قابل انکار آثار و زحمات استاد پایور بر موسیقی امروز و افکار هنری نسل های جدید است که در اینجا نام بردم و البته اینها بیش از ذره ای در مقابل اقیانوس نیست!  

بدین وسیله هشتادمین سالگرد تولد استاد فرزانه موسیقی ایران زمین، پدر هنری سنتورنوازان و آموزگار والای علم و اخلاق هنری این سرزمین را خدمت تمامی اهالی موسیقی ایران تبریک و شادباش عرض می کنم و برای روان پاک این بزرگوار از ایزد منان طلب مغفرت و آرامش دارم.

روحش شاد و یادش گرامی باد...

توضیح: عکس هایی که به مناسبت تولد استاد تقدیمتان می کنم، از آرشیو آقای مسعود غریب زاده، از شاگردان استاد پایور در شیراز به دستمان رسیده که ضمن آرزوی موفقیت، از ایشان و شاگردشان آقای لیموپرور بابت ارسال عکسها، کمال تشکر را داریم. این عکسها در یکی از سفرهای استاد پایور به شیراز با همراهی شاگردان استاد آقایان مسعود غریب زاده، مسیح افقه و دیگر دوستان گرفته شده و به یادگار مانده است. بدیهی است استفاده از عکس ها تنها با ذکر منبع، بلامانع خواهد بود.

بقیه عکسها در « ادامه مطلب»


 

از راست به چپ:سعید نیاکوثری،مسیح افقه،فرامرز پایور،قدرت ا...ستایش،نوید افقه

با سپاس از دوست گرامی آقای مهدی.آ به خاطر تذکر نام ها

 

دریافت تمام عکسها در یک فایل فشرده