استاد فرامرز پایور، پدر سنتور ایران

تقدیم به خانواده بزرگ سنتورنوازان و دوستداران موسیقی ملی ایران... این وبلاگ به بررسی آثار،سبک، شخصیت و کلیه ابعاد زندگی هنری استاد پایور اختصاص یافته. دوستان عزیز، برداشت و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...لطفا به حریم یکدیگر احترام بگذاریم

وبلاگ استاد پایور یکساله شد
ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ خرداد ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: وبلاگ استاد پایور یکساله شد ، پایور و تهرانی ، به یاد حسین تهرانی ، گروه نوازی تمبک

ضمن عرض درود،

 امروز مصادف است با نخستین سالروز تولد وبلاگ استاد پایور

تشکر و سپاس فراوان از دوستانی که در این یک سال با نظرات و پیشنهادات سازنده خود، وبلاگ را حمایت نموده و بنده را در هرچه پربارتر شدن این مجموعه یاری دادند. امیدوارم که در این یک سال توانسته باشم اندک خدمتی به سبک و مکتب هنری استاد فرامرز پایور و دوستداران آن کرده باشم و آرزومندم که علاقه مندان استاد ما را از همراهی خود بهره مند ساخته و در کنار بکدیگر در زنده نگاه داشتن و سپاس خدمات بسیار و هنری استاد پایور  سهمی داشته باشیم.

به همین مناسبت بر آن شدم تا قطعه ای تصویری از آثار بی نظیر استاد را تقدیم نمایم:

 برنامه یادواره استاد حسین تهرانی با اجرای زیبای ارکستر فرهنگ و هنر به سرپرستی استاد پایور و گروه نوازندگان تمبک به سرپرستی استاد محمد اسماعیلی. این اجرا مربوط به سال 1353 و مصادف با نخستین سالگرد درگذشت استاد تهرانی یوده و فایل تصویری این برنامه را به خصوص با کیفیت نسبتا خوب و تصویر رنگی، احتمالا بسیاری از دوستان مشاهده نکرده اند.

1. نکته جالب توجه آنکه این قطعه را استاد اسماعیلی برای گروه نوازی تمبک ساخته  و سپس قطعه گروه نوازی تمبک را به استاد پایور سپردند تا روی آن برای ارکستر، ملودی بگذارند. توجه داشته باشید که این سبک آهنگسازی جزء نوادر موسیقی ایرانی و دارای دشواری های خاص خود می باشد.

2. در این اثر مقصود آهنگساز، برجسته سازی ساختار ریتمیک و نقش گروه تمبک بوده و این مسئله با بزرگداشت مقام استاد تهرانی که مبدع گروه نوازی تمیک در موسیقی ایران بودند، مناسبت دارد. از طرف دیگر جملات ملودی گیرا، پرتحرک و دارای وزن های خاص و سوال و جواب های بجا بین سازهای ملودیک و کوبه ای می باشد.

3. اجرای دقیق و بدون نقص ارکستر فرهنگ و هنر و گروه تمبک حاکی از قدرت و شایستگی استادان پایور و اسماعیلی در ساخت، تنظیم و سرپرستی گروه نوازی و تعامل مشترک هنری بین اساتید سازهای مختلف است و نشان از معرفت و تبادل مستقیم هنری و دوستی پایور و تهرانی است که از استاد تهرانی به شاگرد خلفش اسماعیلی انتقال و ادامه یافت.

4. چیدمان ارکستر و آراستگی اعضا و انضباط فیزیکی و ظاهری نوازندگان از دیگر امتیازات و شناسه های خاص ارکستر پایور است که هرگز در کارهای دیگران تکرار نشد.  

دانلود برنامه به یاد استاد تهرانی قسمت اول

دانلود برنامه به یاد استاد تهرانی قسمت سوم 

 

مطالب مرتبط:

صفحه آثار تصویری استاد پایور

صفحه یادمان استاد پایور در وبلاگ

مهر استاد

بیان استاد محمد اسماعیلی از استاد پایور

مصاحبه استاد اسماعیلی با رادیو فرهنگ درمورد استاد پایور