استاد فرامرز پایور، پدر سنتور ایران

تقدیم به خانواده بزرگ سنتورنوازان و دوستداران موسیقی ملی ایران... این وبلاگ به بررسی آثار،سبک، شخصیت و کلیه ابعاد زندگی هنری استاد پایور اختصاص یافته. دوستان عزیز، برداشت و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...لطفا به حریم یکدیگر احترام بگذاریم

استاد کسایی به قلم استاد پایور
ساعت ٩:٤٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۳٠ تیر ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: استاد کسایی به قلم استاد پایور ، استاد کسایی خداوندگار نی ، چهلمین روز درگذشت استاد حسن کسایی ، بیان استاد پایور از استاد کسایی

  درود بر دوستان عزیز وبلاگ استاد پایور. عرض پوزش بابت تأخیر در ارسال این مطلب و سپاس صمیمانه از دوستان ارجمندی که در این مدت با عنایت خاص خود، وبلاگ و بنده را همراهی نمودند.

درآستانه چهلمین روز درگذشت استاد بزرگ، زنده یاد حسن کسایی، جملاتی از فرموده های شادروان استاد پایور در مورد استاد کسایی را تقدیم می نمایم. این نقل قول برگرفته از کتاب از موسیقی تا سکوت، نوشته محمدجواد کسایی است که قبلا در وبلاگ چشم انداز موسیقی ایران متعلق به دوست گرامی، آقای ادیب آمده بود و با اجازه ایشان در اینجا منتشر می شود.

 

حسن کسایی،حسین ملک، فرامرز پایور

 

خاطره آن شب (به قلم استاد فرامرز پایور):

« به نظر اینجانب، استاد حسن کسایی بزرگترین نوازنده نی و یکی از برجسته ترین موسیقی دانان ایران هستند که بیشتر عمر خود را صرف موسیقی اصیل ایرانی به خصوص ساز نی نموده اند. تا آنجا که به خاطر دارم، در دورانی که من تحصیل موسیقی می کردم، ایشان نوازنده رادیو بودند.

چند نکته مهم درمورد استاد قابل ذکر است:


یکی تکنیک نوازندگی که به طور قطع تاکنون منحصر به فرد و بی سابقه بوده و نیز تا قبل از ایشان کسی نی را به این لطافت، ظرافت و شفافیت نشنیده است. حتا استادان ایشان صدای نی را به این خوبی عرضه نکرده اند.

دیگر، دانستنی های ردیف است که علاوه بر ردیف تهران (گوشه های رایج در تهران) که نزد استاد بزرگ، صبا کار کرده اند، ردیف اصفهان (گوشه های رایج در اصفهان) را که خود مقوله ای جداگانه است نیز به نحو احسن دانسته و حتا تدریس نموده اند.

به خاطر دارم که سالها پیش در جشن هنر شیراز که به اتفاق ایشان و دیگر استادان در حافظیه برنامه داشتیم، یک شب از استاد خواهش کردند که در سالنی برنامه ای اجرا کنند. ایشان روی سن رفتند و فرمودند: " این صدای نی که خواهید شنید، من با یک تکه کاغذ روزنامه که آن را به شکل نی درآورده ام، می نوازم" حتا بعد از آن، روزنامه را کنار گذاشتند و ناخن اشاره را بین دو دندان پیشین بالایی گذاشته و با دمیدن، صدای نی را تقلید کردند که غوغایی در سالن برپا شد. این یک نمونه از ده ها مورد چیرگی و تسلط استاد بر این ساز است.

آثاری که از ایشان باقی مانده است تماما شاهکارهای این ساز ملی است که تاکنون کسی به پختگی و زیبایی ایشان موفق نشده است ارائه کند. علاوه بر این ها، استاد چون تسلط فوق العاده ای بر ردیف موسیقی دارند، یک دوره ردیف از سه تار و آواز خودشان در رادیو اصفهان ضبط شده که انشاالله مورد استفاده اهل فن بوده و خواهد بود. 

برای جلوگیری از اطاله مطلب به همین نکته اکتفا می کنم که صدای نی ایشان تاکنون یگانه باقی مانده است. امیدوارم که خداوند طول عمر همراه با سلامتی به ایشان عنایت فرماید تا بیش از پیش دوستداران واقعی موسیقی از هنر ایشان بهره مند شوند.

فرامرز پایور، خرداد 79 »

دانلود بداهه نوازی استاد کسایی در ابوعطا

توضیحات:

1. درمورد مقام شامخ هنری استاد کسایی سخن بسیار گفته شده و خواهد شد و بنده ابدا صاحب صلاحیت اظهار نظر در این زمینه نیستم. اما آنچه می خواهم در اینجا توجه دوستان را بدان جلب نمایم، بیان و منش استاد پایور در تحسین همکار هنری خویش است. پایوری که خود از عظیم ترین ستون های موسیقی اصیل و علمی این سرزمین است، دانش آموخته و شاگرد برجسته استاد فقید صبا و به قولی جانشین و ناجی مکتب صبا پس از او، در این نوشته و مخصوصا جمله « در دورانی که من تحصیل موسیقی می کردم، ایشان نوازنده رادیو بودند » مراتب تحسین و احترام خود را نثار همکار هنرمندش نموده است. استاد پایور با آن مقام والا و سن و سابقه هنری خویش نه تنها در این گفتار، بلکه در زندگی و عمل، مهر و احترام خویش را تقدیم اهل هنر و بزرگان آن می نمودند و این خصلتی است که متأسفانه جامعه هنری امروز ما از فقدان آن بین هنرمندان و حتا اساتید بنام رنج می برد! غرض ورزی های سودجویانه و تخریب شخصیت همکاران و هنرمندان، امروز جای آن قدرشناسی و حرمت را گرفته است. افرادی که به اشتباه شنیده یا باور دارند که " استاد پایور آنقدر مغرور بودند که جز خود کسی را قبول نداشتند"، بهتر است که بیانات ایشان را در متن بالا به دقت بخوانند و ادای احترام و تواضع استاد را در جمله جمله آن دریابند. بار دیگر بیاموزیم که بزرگی به نام و نشان نیست، بلکه به کردار بزرگوارانه است!

2. درمورد خاطره ای که استاد پایور در توصیف نی نوازی استاد کسایی با یک تکه کاغذ روزنامه بیان فرمودند، البته فیلم این اثر موجود است و دوستانی که ملاحظه کرده اند، قطعا متوجه بیان استاد و شگفتی این امر شده اند. بنده در دوران نوجوانی افتخار داشتم که شاهد اجرای زنده نی نوازی استاد کسایی آنهم به وسیله یک تکه کاغذ باشم. استاد در یک همایش علمی موسیقی پس از آنکه حاضرین را از نوای جادویی نی خود مستفیض ساختند، برگ کاغذی خواستند. نی را کنار گذاشتند، کاغذ را به شکل نی لوله کرده و شروع به نواختن کردند. شور و غوغای تشویق حضار نشان از تحسین و حیرت دسته جمعی ما بود!

روح اساتید بزرگ موسیقی ما، استادان پایور و کسایی قرین رحمت الهی و یادشان همواره جاویدان...

منبع نقل قول: کتاب از موسیقی تا سکوت، محمد جواد کسایی، نشر نی

سپاس از وبلاگ چشم انداز موسیقی ایران بابت به اشتراک گذاشتن این مطلب

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

1. خاطره اولین دیدار با پایور جوان (استاد کسایی)

2. استاد کسایی درگذشت

3. استاد پایور از زبان همکاران