استاد فرامرز پایور، پدر سنتور ایران

تقدیم به خانواده بزرگ سنتورنوازان و دوستداران موسیقی ملی ایران... این وبلاگ به بررسی آثار،سبک، شخصیت و کلیه ابعاد زندگی هنری استاد پایور اختصاص یافته. دوستان عزیز، برداشت و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...لطفا به حریم یکدیگر احترام بگذاریم

اجرای تصویری استاد پایور در دستگاه شور
ساعت ۱٠:٠٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: دانلود دونوازی استاد پایور و استاد اسماعیلی ، دانلود چهارمضراب شور پایور ، نکات مهم در تکنوازی استاد پایور ، تأثیر آهنگسازی پایور بر هنرمندان دیگر

اجرای تصویری که ملاحظه خواهید کرد، بخشی از سنتور نوازی استاد پایور در دستگاه شور با همراهی ضرب استاد اسماعیلی است. به نظر می رسد برنامه بخشی از یک اجرای غیر رسمی باشد که تصویربرداری شده و کیفیت صوت و تصویر نسبت به دیگر آثار تصویری به جای مانده از آن زمان خوب است. در این برنامه، دیگر اعضای گروه پایور از جمله استادان ظریف، عبدالوهاب شهیدی و احتمالا خانم پروین صالح(؟) و... حضور دارند.

استاد پایور در این اجرا، درآمد و چهارمضراب شور را به زیبایی و با همراهی جذاب استاد اسماعیلی به یادگار گذاشته اند. این دو استاد، زوج هنری بسیار پرکار و حرفه ای بودند که کمتر در عالم موسیقی نظیرشان دیده شده و در این برنامه شاهد اجرای آنها در زمان اوج هنری شان هستیم. البته پیش از آقای اسماعیلی، استاد پایور همکاری جدی و همنوازی های تکرار نشدنی با استاد حسین تهرانی (خداوندگار تمبک) داشتند که پس از درگذشت استاد تهرانی، این همکاری با برترین شاگرد ایشان یعنی استاد محمد اسماعیلی ادامه یافت.   

دانلود اجرای استاد پایور و استاد اسماعیلی در شور

توضیحات:

1. چهارمضراب شور در متر 6/16 و با پایه ای از پایه چهارمضراب های سبک استاد صبا آغاز می شود و چنانکه در سبک آهنگسازی استاد پایور می شناسیم، به تدریج بسط و گسترش پیدا کرده و بر پیچیدگی آن افزوده می شود. پایه شروع این چهارمضراب در چهارمضراب ماهور کتاب سی قطعه استاد پایور نیز استفاده و پرداخته شده است.

2. در دقیقه 3:07 برنامه، ملودی بسیار زیبایی توسط استاد اجرا شده که این ملودی و نغمه های نظیر آن در آثار آهنگسازان بعدی به خصوص استاد پرویز مشکاتیان و... به کرات مورد استفاده و الهام بخش بوده است. این نکته که آثار و نغمات استاد پایور دستمایه و الگوی بسیاری از سنتورنوازان دیگر سبک ها قرار گرفته، نکته ای است که شاید امروزه مورد غفلت واقع می شود. با این حال، آنچه به یقین می توانم بگویم این است که هر سنتورنوازی که ادعا کند از سنتورنوازی و سبک پایور تأثیری نپذیرفته، ادعای بی اساسی نموده و کارهای ایشان مانند سرچشمه سنتورنوازی ایرانی است. دیگر اینکه تند و تیزی و چالاکی مضراب های استاد در این قسمت به روشنی خودنمایی می کند. 

3. در دقیقه 3:41 برنامه، فرم مضرابی بسیار دشواری از جهت نوازندگی سنتور به کار رفته که نظیر آن را در چهارمضراب عراق ماهور استاد (کتاب قطعات مجلسی) و چهارمضراب بیداد (سی قطعه چهارمضراب) که هر دو از دشوارترین چهارمضراب های سنتور هستند، شاهدیم. در این فرم، دست راست و چپ دو الگوی ملودیک مجزا را دنبال می کنند و ذهن در آن واحد باید دو فرمان جداگانه به دو دست بدهد! این در حالی است که ملودی اصلی، برخلاف روش متداول سنتور، توسط دست چپ (روی سیم های سفید) اجرا می شود و دست راست پایه های ملودیک متغیری (روی سیم های زرد) اجرا می کند. اجرای تمیز و درست ملودی دست چپ و آکسان ها نیاز به تمرکز ویژه دارد که بهترین نمونه اجرای این فرم را در همین قطعه نوازندگی استاد می بینیم. اجرای زیبا و متناسب استاد اسماعیلی به ویژه در همراهی ملودی این قسمت، در خور توجه است.

4. از دیگر نکات نوازندگی استاد پایور، اکول صحیح و حالت صحیح فیزیک بدن در حین نوازندگی است. بازهم تأکید می کنم تاکنون در هیچ یک از سبک های نوازندگی سنتور در طول تاریخ، اکول صحیح نوازنده به این حد مد نظر نبوده و رعایت نشده است. تمام اصول صحیح نشستن و مضراب زدن مکتب پایور که در کتاب دستور سنتور بطور کامل توضیح داده شده، به گونه ای است که برای فیزیک بدن، تسلط در اجرا و پیشگیری از عادات نادرست نوازندگی، بهترین حالت می باشد.

5. ریزهای استاد در عین پختگی و دلپذیری، شمرده و مفهوم هستند و این به جذابیت آنها افزوده. در نوازندگی ایشان حتا در پاساژهای طولانی، ابدا گزافه گویی، ستیز با ساز، سرعت نابجا و درهم بودن اصوات و جملات وجود ندارد. شیوه نوازندگی ایشان کلاسیک است و همانطور که می دانیم، هنر کلاسیک با گذشت زمان هرگز اصالتش را از دست نداده و رنگ کهنگی نمی گیرد.

توجه: تصویر قدیمی آلبوم دستور سنتور و بروشور آن که دربردارنده لیست شاگردان مورد تأیید استاد پایور است، برای مشاهده و دانلود دوستان گرامی اضافه شد. لطفا برای دیدن آن به (ادامه مطلب) یادداشت قبلی با عنوان "اسامی شاگرادان استاد پایور" مراجعه فرمایید. با تشکر

 

مطالب مرتبط:

صفحه آثار تصویری استاد پایور