استاد فرامرز پایور، پدر سنتور ایران

تقدیم به خانواده بزرگ سنتورنوازان و دوستداران موسیقی ملی ایران... این وبلاگ به بررسی آثار،سبک، شخصیت و کلیه ابعاد زندگی هنری استاد پایور اختصاص یافته. دوستان عزیز، برداشت و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است...لطفا به حریم یکدیگر احترام بگذاریم

بهرام سارنگ درگذشت
ساعت ۱:٤٧ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٤ شهریور ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: بهرام سارنگ درگذشت ، بیوگرافی بهرام سارنگ ، فعالیت های هنری بهرام سارنگ ، آلبوم به یاد استاد فرامرز پایور و آلبوم حال دل

بهرام سارنگ، خواننده شایسته موسیقی ایرانی به دیار باقی شتافت...

بازهم خبری ناگوار و ناگهانی درگذشت هنرمندی عزیز از خوانندگان خوب موسیقی اصیل ایرانی که متأسفانه به دلیل سفر کاری که برایم پیش آمده بود، نتوانستم زودتر جهت عرض تسلیت وبلاگ را بروز رسانی کنم. ضمن عرض پوزش بابت تأخیر، برای این عزیز طلب مغفرت و برای خانواده محترم ایشان از خدواند صبر و شکیبایی خواستارم. انشاالله که روح این هنرمند گرامی قرین رحمت و آثارشان همواره جاودان و زنده در قلبهای ما باشد.

به گزارش ایسنا: « بهرام سارنگ، خواننده موسیقی ایرانی، شنبه ـ ۱۸ شهریور ـ بر اثر بیماری سرطان در آمریکا درگذشت. در پی درگذشت بهرام سارنگ، خانه موسیقی در پیامی این ضایعه را به جامعه هنری و خانواده آن مرحوم تسلیت گفت و برای بازماندگان ایشان آرزوی صبر و شکیبایی کرد.

بهرام سارنگ متولد ۱۳۳۰ در میانه بود و با موسیقی از طریق برنامه گل‌های رادیو آشنا شد. او در ۱۳سالگی به آموختن ویولن پرداخت و همزمان، با مقدمات تئوری موسیقی آشنا شد، ۱۵ ساله بود که نخستین اجرای آواز در صحنه را تجربه کرد و در ۱۷ سالگی آوازش از رادیو تبریز پخش شد.

زنده یاد بهرام سارنگ


سارنگ، در سال ۱۳۵۰ به تهران آمد و ردیف‌های آواز را از محمود کریمی و اسماعیل مهرتاش فراگرفت و در سال ۱۳۵۶ آواز او از رادیو ایران پخش شد. از سال ۱۳۶۷ همکاری خودرا با انجمن موسیقی ایران و واحد موسیقی رادیو و تلویزیون و گروه‌های موسیقی آغـاز کرد و کنسرت‌های فراوانی را در ایران و خارج از کشور برگزار کرد.»

ردیف جلو: حسن ناهید،فرامرز پایور،سعید ثابت،بهرام سارنگ،مهرداد دلنوازی

افرادی که با آثار استاد پایور و اجراهای ایشان آشنا هستند و یا شاهد فعالیت شاگردان استاد پایور بوده اند، اطلاع دارند که مرحوم سارنگ آثاری را همراه گروه پایور به سرپرستی خود استاد اجرا نموده و سابقه همکاری بسیار با شاگردان استاد پایور را دارند و برخی از این آثار به صورت آلبوم های موسیقی قابل دسترسی می باشد.

از جمله آخرین اثار به یادگار مانده از زنده یاد بهرام سارنگ، آلبومی است به نام «به یاد استاد فرامرز پایور» که به آهنگسازی، تنظیم و سنتور نوازی آقای سیاوش آریامنش از شاگردان استاد پایور، در بهمن ماه 1389 و در احترام به یاد و خاطره استاد منتشر گردید. در این آلبوم همچنین آقای سیامک بنایی که سابقه سالها همکاری و نوازندگی در گروه استاد پایور را داشته اند، با تمبک نوازی خود لطف خاصی به آثار بخشیده اند. چنین آثاری نشان از حق شناسی شاگردان و همکاران استاد، حتا در فقدان پردرد آن استاد فرزانه بود و سبب دلگرمی علاقه مندان سبک استاد.

دانلود تصنیف شور از آلبوم به یاد استاد پایور، آهنگسازی و تنظیم سیاوش آریامنش و آواز بهرام سارنگ 

در گذشته نیز شاهد همکاری مرحوم سارنگ با شاگردان برجسته استاد پایور بودیم. از جمله آلبوم سرگشته با آهنگسازی رضا شفیعیان، آلبوم های شرح شوق و درگاه جمال با آهنگسازی مهرداد دلنوازی، حال دل اثری از مهدی ستایشگر، آلبوم ها، کنسرت ها واجراهایی با سنتور سعید ثابت و دیگر شاگردان استاد پایور...

دانلود چهارمضراب و تصنیف دیلمان از آلبوم حال دل، شعر و آهنگسازی و تنظیم مهدی ستایشگر و آواز بهرام سارنگ

شرح کامل تری از زندگی نامه و فعالیت های هنری مرحوم سارنگ را می توانید در وبلاگ  قدیمی ها مطالعه فرمایید. 

در پایان، بار دیگر درگذشت زنده یاد بهرام سارنگ را به خانواده گرامی موسیقی ایرانی تسلیت عرض کرده و برای ایشان از ایزد منان آرزوی علو درجات را دارم. 

منابع شرح اخبار: پایگاه خبری تحلیلی فردا نیوز، وبلاگ قدیمی ها، وب سایت رسمی بهرام سارنگ