ویرایش صفحه استاد پایور در ویکی پدیای فارسی

با عرض درود بر علاقه مندان موسیقی استاد پایور و همراهان وبلاگ،

این یادداشت را جهت اطلاع رسانی ویرایشی که در دانش نامه ویکی پدیا (فارسی)، به حکم وظیفه ام و به عنوان یکی از علاقه مندان استاد پایور، در بخش توضیحات مربوط به بیوگرافی استاد انجام دادم، تقدیم شما می کنم.

در توضیحات بیوگرافی استاد پایور در ویکی پدیای فارسی اشکالات و کاستی هایی موجود بود که توسط حقیر ویرایش گردید، از جمله:

1. جلو نام ایشان تنها نام نوازنده درج شده بود و حال آنکه علاوه بر نوازنده بودن، عنوان مدرس، موسیقی دان، آهنگساز و سرپرست ارکستر(به معنای تنظیم کننده، نوازنده و سرپرست گروه) با توجه به فعالیت های چشمگیر ایشان، شاخص و غیر قابل انکار می باشد. 

2. در فهرست آلبوم های موسیقی استاد پایور، سه آلبوم دستور سنتور، سی قطعه چهارمضراب، قطعاتی از استادان قدیم ایران (جدیدترین آلبوم استاد) ذکر نشده بود که در بخش آلبوم ها اضافه گردید. همچنین توضیحات مربوط به آلبوم « پراکنده » تکمیل شد.

3. در فهرست تألیفات استاد، دو کتاب اخیر ایشان به نام « چهل قطعه برای سنتور» و «ردیف استاد ابوالحسن صبا برای سنتور چپ کوک » که هر دو توسط خانم مینا افتاده تدوین در واقع تنظیمات استاد پایور از آثار اساتید قدیم ایران می باشند، ذکر نشده بود که به این عنوان اضافه گردید. 

4. در عنوان پیوند به بیرون در صفحه بیوگرافی استاد، متاسفانه هیچ پیوندی جز مقاله «فرامرز پایور در قیاس با هم عصرانش» ( از سایت گفتگوی هارمونیک) ذکر نشده بود تا علاقه مندان بتوانند در مورد فعالیت های استاد بیشتر مطالعه کنند. بنده سعی کردم که آدرس این وبلاگ که در حال حاضر تنها منبع الکترونیک تخصصی فعال در زمینه بررسی زندگی و آثار استاد پایور می باشد را به این بخش اضافه نمایم که متاسفانه گویا طبق قوانین ویکی پدیا، وبگاه های شخصی در این مقوله نمی گنجند. وانگهی جهت آشنایی بیشتر مراجعین، دو مقاله « خداوندگار سنتور» و « نگاهی به سبک فرامرز پایور » از سایت گفتگوی هارمونیک به این بخش افزوده شد.

5. در معرفی نام خوانندگانی که استاد با آنها فعالیت هنری داشته اند، نام عده زیادی ذکر نشده که از افزودن نام تک تک آنها خودداری کردم و واژه بسیاری خوانندگان دیگر... به انتهای جمله اضافه شد. لازم به توضیح است که برخی از خوانندگان که در دهه 50 خورشیدی با استاد همکاری داشته اند، متاسفانه نمونه های صوتی اندکی از آنها تنها در آرشیو های شخصی به جای مانده. 

توضیح: صفحه ویکی پدیای استاد پایور و اصلاحات نام برده را در اینجا می توانید ملاحظه فرمایید.

دانلود بیوگرافی استاد پایور به صورت فایل PDF

با توجه به اینکه صفحه دانش نامه فارسی ویکی پدیا بیشترین آمار مراجعه کننده و کاربرد به عنوان منبع بیوگرافی استاد را در بین سایت های مختلف موسیقی دارا می باشد، کمترین وظیفه خود دانستم که در به روز رسانی آن جهت اطلاع رسانی دقیق تر علاقه مندان سهیم باشم. البته این صفحه در معرفی زندگی و آثار بسیار ارزشمند و عدیده استاد پایور، دارای ایجاز بسیار و نارسایی هایی است که انشاالله به مرور و با ذکر منابع مستند در رفع آن خواهم کوشید.

 همچنین ضمن تاسف باید به عرض برسانم که صفحه بیوگرافی استاد در ویکی پدیای انگلیسی نیز بسیار خرد و جزئی است که انشاالله در یک فرصت مناسب مطالب کافی را با مطالعه بیشتر برای آن بخش ترجمه خواهم نمود. متاسفانه استادی با چنین عظمت در موسیقی ما، هنوز آن طور که باید و شاید در جامعه هنری واقعی و مجازی ایران شناخته شده نیست و منابع کافی جهت اطلاع علاقه مندان و محققان و هنرآموزان موجود نمی باشد. امیدوارم که ‌دیگر شاگردان و پیروان مکتب استاد، همتی کرده و با همکاری یکدیگر در این راه قدمی بردارند.

پیروز و پایوری باشید...

احمدیان، مدیریت وبلاگ  

     

/ 5 نظر / 74 بازدید
مهدی ملک‌زاده

بنده قبلا با تعدادی از دوستان شروع کرده بودیم به ویکی کار کردن و در اون مثطع مقالات علمی رو ترجمه میکردیم. خواستم بگم در عین این که فرصت کم دارم و فصل امتحانات هم بسیار نزدیک،اما ه زمان کمکی از دستم بر می‌امده باشد در خدمتم.امیدوارم اگر روزی فرصتی باشد یک تیم ویکی را بیندازیم که حداقل بیوگرافی هیمن استادان به نام را بتوانیم سر و سامانی دهیم.ویکی فارسی وضعیت نسبتا آشفته ای دارد...

قدیمی

در صورت امكان وبلاگ آقاي عباس خوشدل را به پيوندهايتان اضافه كنيد. http://www.abbaskhoshdel.blogfa.com

مهدی جهرمی

سلام و درود بر این به معنی واقعی کلمه "فرزند ایرانزمین" که چنین دل در گرو فرهنگ میهنش دارد. آفرین بر این خاک و آن شهر که چون شمایی را در دامن خود برساخته و فرروشنی داده بشدت مجذوب تعهد سخت شما و این وظیفه بی حقوق که بر عهده گرفته اید و با این تدقیق عمل می کنیدش و بسیار سخت است انجام کاری که نه وظیفه یکنفر که باید توسط خلقی انجام شود. همان خلقی که به درستی فرمودید ناآگاهند و نمیشناسند مفاخر فرهنگی و حتی آثار باستانی شان را شوربختانه!!!!که اگر همه را هم ببرند آنان در فکر همان خور و خواب و ... می مانند. اگر کمکی در ترجمه خواستید من یک کمی بلدم. امروز اثری از رادیو پخش شد و من هم ضبط کردم اما مثل همیشه هم ناقص بود (کمبود وقت که دوازده دقیقه بیشتر ندارند اما برای سخنرانیها و ... ساعتها) هم مثل همیشه درست سر اونوقت رادیو آنالوگ و دیجتال هردو به خرخر وبی سینگالی دچار شد تکنوازان 785 در مایه بیات اصفهان با همکاری مهدی خالدی با ویلن و استاد پایور با سنتور و ج. ملک با تنبک شاخ درآوردم! این دیگه از کجا آمد که من ندارم؟ آخه تکنوازان فقط یکی هست که استادان پایور و تجویدی با هم همکاری داشتند

مهدی جهرمی

اما این دیگه کدومه. ویلن رو مطمئنم استاد خالدی هست و سنتور هم با اجازه شما بله مطمئنم اما تنبک رو نه یقینا تجویدی نیست گرچه اون کار تکنوازان رو هم دارم و این نیست من نشستم اونجاهایی که قطعی داشت با فایل بی کیفیت دانلودی از صدا و سیما جایگزین کردم آیا شما این کار رو دارید ؟ اگر ندارید همین کار وصله و پینه زده را اگر بخواهید براتون بفرستم ولی اگر دارید آپلود کنید لطفا! باز هم تشکر از همه زحمات شما

مهدی جهرمی

سلام خانم احمدیان بس که این چند روز یاد روز فراق استاد کردیم جسارتا پیشنهادم اینست که شاید بهتر باشد یک پست بزنید و اشاره کنید که راه استاد زنده است و آثار برتر شاگردانش را بگذارید مثلا من اثری رو که در جشنواره موسیقی فجر حدود سال هشتاد و دو اجرا شده را براتون آپلود کردم استاد سعید ثابت و علی خدایی تصنیف خاطره انگیز زنده یاد استاد ابوالقاسم عارف قزوینی شاعر و آهنگسا ملی مان را که استاد پایور در اولین کنسرت استاد شجریان اجرا کردند در اولین سالگرد انقلاب سال 58 را دوباره با همان تنظیم و به زیبایی تمام اجرا کردند ناقص از رادیو فرهنگ و برنامه نیستان پخش شده که اون موقع چهار ساعت صبحها به غیر از روزهای جلسه علنی مجلس برنامه داشت و من چیزی رو حذف نکردم مگر بعضی قسمتها که خر خر شدید داشت. چون دو سال رادیو فرهنگ هم بالاخره تو قزوین اومد رو اف ام و قبلش ای ام بود که اگر خرخرش میگرفت قطعه رو داغون میکرد واقعا استاد ثابت یکی از امیدها و آرامش دهنده نبود استاد برای من است http://www.mediafire.com/file/1p1ume061de428y/Gorooh-e Ostad Sabat - Geryeh Ra Be Masti_AM.wma امید که مقبول افتد [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل