بزرگداشت استاد فرامرز پایور در تهران

همچنین نماهنگی از زندگی و آثار این هنرمند و بخش‌هایی از تک‌نوازی‌های او و جلسات سخنرانی‌اش پیرامون جایگاه موسیقی ایران پخش خواهد شد. سخنرانی محمد اسماعیلی ـ نوازنده تنبک ـ با موضوع شخصیت و منش زندگی پایور همراه با نقل خاطرات ناگفته‌ای از این هنرمند، در کنار سخنرانی مسعود رضایی‌نژاد ـ نوازنده سنتور ـ درباره اهداف آینده نگری‌های پایور در چشم‌انداز موسیقی ایران و سخنرانی مدیریت مجموعه فرهنگی هنری اندیشه، از دیگر بخش‌های این نشست خواهد بود. در این برنامه یک قطعه از آثار زنده‌یاد پایور به صورت دونوازی سنتور سعید ثابت و تنبک محمد اسماعیلی در دستگاه همایون اجرا می‌شود. مراسم اختتامیه و تقدیر از اساتید موسیقی نیز بخش دیگری از این برنامه خواهد بود.

این مراسم روز جمعه  16 دی‌ماه  از ساعت 16 تا 18 در میدان هفت تیر زیر پل کریمخان خیابان ایرانشهر‌، کوچه ملکیان‌، پلاک 33 طبقه دوم برگزار می‌شود.

منبع: وبلاگ خبرهای موسیقی ایرانی

خبری که خواندید، امروز به دست بنده رسید و یقینا این مطلب باعث مسرت و امیدواری علاقه مندان هنر و سبک استاد پایور می باشد. امیدوارم شاهد برگزاری بیشتر چنین مجالسی آن هم آن طور که شایسته مقام والای استاد پایور است، باشیم. انشاالله که دوستان علاقه مند، به خصوص عزیزانی که در تهران ساکن هستند، بتوانند در این مراسم شرکت داشته و از سخنان و هنر این اساتید که سالیان در کنار استاد پایور زندگی کرده و تجربیات و نکات بسیار آموخته اند، فیض ببرند.  

متن کامل خبر را به صورت فایل word می توانید از اینجا دانلود نمایید.

درپایان، تصنیف زیبای «گریه را به مستی » در مایه دشتی را تقدیم می کنم که توسط گروه استاد سعید ثابت در جشنواره موسیقی فجر سال 82 اجرا و سپس از رادیو فرهنگ پخش شده است. نخستین اجرای این تصنیف زیبا را که توسط گروه استاد پایور و صدای استاد شجریان در آلبوم به یاد ماندنی « راز دل» به یادگار مانده، حتما به خاطر دارید.

 مقدمه و تنظیم تصنیف از استاد پایور است که با سرزندگی و زیبایی بدیع توسط گروه آقای ثابت که خود از شاگردان برجسته استاد پایور بوده اند، سرپرستی و اجرا شده و روح ارکستر استاد پایور در آن کاملا شنیدنی است. پس از تصنیف، مقدمه دشتی استاد پایور از کتاب دوره ابتدایی را می شنویم که با جذابیت و چابکی و پاساژهای تند و تیز آن، بیانگر سبک نوازندگی و تنظیم پایورگونه آقای سعید ثابت است. 

لازم به ذکر است در این برنامه رادیویی، متاسفانه بریدگی هایی از نظر زمانی وجود دارد که به سبب کیفیت نامطلوب پخش برنامه رادیو در آن زمان و بازسازی این نسخه صوتی است و در اجرای اصلی، چنین اشکال و اختلال زمانی موجود نبوده. با این وجود، اطمینان دارم که دوستان از شنیدن اثر محظوظ خواهند گردید.

دانلود تصنیف دشتی « گریه را به مستی» ، اجرای گروه استاد ثابت

تصنیف از: عارف قزوینی

مقدمه دشتی از : استاد فرامرز پایور

نوازندگان: سعید ثابت (سنتور و سرپرست گروه)، محمد مقدسی (کمانچه)، فریدون احتشامی (تار)، رضا آبایی (قیچک)، مسعود پورسیداحمد (تمبک)

خواننده: علی خدایی

سپاس فراوان از دوستان بزرگوار، آقای آریامنش و آقای مستفیضی بابت ارسال خبرها و آقای جهرمی بابت این نسخه صوتی زیبا

/ 7 نظر / 70 بازدید
پندار

با عرض سلام خدمت دوستداران هنر ،یک سوالی همیشه در مورد شاگردان و یا طور کلی کسانی که افتخار هم شانه شدن با استاد پایور را داشته اند،برام مطرح بوده است و آن سوال این بوده که چرا هیچ یک از شاگردان استاد نتوانستند جایگاهی را در موسیقی ایران بدست بیاورند؟ منظورم از جایگاه،ارائه ی آثار و کارهایی تاثیرگذار و یا در حد کارهای استاد پایور است.وقتی به لیست اسامی کسانی که استاد پایور آنها را به عنوان واجدین شرایط ،برای تدریس سنتور معرفی کرده نگاه می کنم ضمن احترام به تمامی اساتیدی که نامشان در آن لیست است،فقط تعدادی نوازنده می بینم که صرفا کارشان زدن کارهای استادشان است. نمی دانم مشکل کجاست،استادی که به این حد از شناخت دست یافته است به طوری که این همه اثار فاخر به این سرزمین تقدیم کرده ، چرا نباید این شناخت به شاگردانش انتقال پیدا کند. نمی دانم چرا این مطلب را در اینجا بیان کردم.قصد بی احترامی به هیچ کس را ندارم این صرفا یک سوال بود در ذهنم که با دیدن برگزاری بزرگداشت استاد دوباره به ذهنم رسید.شاید در همین مجال کسانی بیایند و بگویند فلانی بسیاری کتاب نوشته و فلانی هم چند آلبوم بیرون داده و...همه ی اینها را میدانم.

مهدی جهرمی

بسیار خبر خوشی بود ممنون از دوستان و شما که خبررسانی کردید انصافا که از همه لحاظ شایستگی اداره سایت استاد را دارید و با دقت همه جنبه ها را از خبر و آثار و اخلاق و سوابق و ... در نظر دارید که البته دوستان بزرگوار و عزیز وبلاگ استاد پایور همگی بهترین اند. و ممنون از اینکه اجازه میدهید بنده نیز در سایت استاد پایور مشارکت داشته باشم و خواسته های حقیر را اینقدر زود اجابت میکنید. احساس خوبی دارم که من هم سهمی دارم. سپاس فراوان[گل]

علی نوری

با عرض سلام خسته نباشید خدمت شما خانم احمدیان از اینکه چنین وبلاگ وزین و پرمحتوا رو در مورد استاد پایور(ره) راه اندازی کردید بسیار خوشنود و خدا قوت به شما مگم که انشاالله این کار شما استمرار داشته باشد و به سرانجام خود برسد عرضی هم داشتم و ان اینکه اگر براتون مقدور بود و امکاناتش فراهم بود از مراسمی که برگزار خواهد شد فایل صوتی تهیه شود و در سایت وزینتان قرار دهید تا ما شهرستانیها هم که امکان حضور در مراسم را نداریم به این طریق مستفیض شویم مثل اثری که وبلاگ دل زنده ها در مورد نقد کار استاد آقایی در مورد نقد اثر یادباد انجام داده اگر امکان شد که ما هم بینصیب نشویم ثناگوی شما خواهم بود وگرنه که باز هم دعاگوی وجود نازنینتان هستیم و منتظر بقیه آثار شنیدنی از استاد پایور هستیم زیاده گویی شد ببخشید

ناشناس

تشکر @

آرمین میرمعصومی

مرسی خانم احمدیان بابت انتشار این خبر خیلی خوشحال شدم که دوباره برای استاد مراسمی قرار است که برگزار شود خیلی دوست دارم که اگه قسمت بشود در این مراسم شرکت کنم و با اجازه شما خواستم این مطلب را در گروه سنتورنوازان به اشتراک بگذارم که دوستاران استاد از این خبر مطلع شوند. به شیرین پنجگی در ساز سنتور----فرامرزی بغیر از پایور نیست

کامران دانش پژوه

درود بر شما. خانم احمدیان عزیز بنده یک معذرت خواهی به شما بدهکارم! ولی انشالله مشکلات داره نفس آخرش رو میکشه و بیشتر در خدمت هنرمندان و هنردوستان خواهم بود! در ضمن اگر اطلاعات بیشتری در خصوص چگونگی شرکت در این مجلس شور و عشقی که قرار است بیاد استاد واقعی جناب پایور برگزار شود دارید بفرمایید؟!تا شاید خدا خواست ما هم بتوانیم شرکت کنیم! برای سرکار آرزوی سلامتی و شادمانی دارم! همواره پیروز باشید[گل]

نادر

یادگار احساسی کوچک برای سپاس از شما وبلاگ نویس محترم و زحمتکش در وبلاگ مرحوم اسداله ملک[گل]