دانلود موسیقی...تکنوازی استاد پایور در شوشتری همایون

آلبوم دستگاه همایون با نوازندگی سنتور استاد فرامرز پایور و ضرب استاد محمد اسماعیلی در سال 1356 ضبط شده و قبلا توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بر روی نوار کاست موجود بود. در سال 1385 به همت موسسه فرهنگی هنری ماهور، این آلبوم مجددا و با کیفیت مطلوب تر به صورت سی دی منتشر شد.

در بخشی از بروشور جدید این آلبوم به قلم خانم ارفع اطرایی می خوانیم:

« استاد روح الله خالقی نوشته اند: " همایون آوازی است باشکوه و مجلل، مؤثر و موقر، معجونی از تمامی عواطف و صفات روحانی". جلال و وقار همایون را در اجرای استاد فرامرز پایور با ناب ترین بیان کیفی، در آبشار زلال مضراب نوازی های شفاف و پخته، و درک کامل از ردیف موسیقی ایرانی در دست داریم. اجراهای استاد پایور را می توان در جای خود بسیار مبسوط آنالیز نمود، اینک توضیحاتی بسیار مختصر بر اجرای همایون ایشان ارائه می گردد. این اثر به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به منظور ارائه سرمشقی بنیادین در ایران ضبط و پخش گردید. بدون شک دید آموزشی در تهیه اثر اعم از تکنیک سنتور نوازی، گردش نغمات، فرودهای مناسب در محدوده زمانی نوار کاست مدنظر بوده است.

این اثر در همایون "سل" (راست کوک سنتور) با سنتور 9 خرک سل کوک با همکاری استاد محمد اسماعیلی اجرا شده است. کوک سنتور به دلیل تکثیرهای مختلف از نوار، کمی بالاتر از دیاپازون شنیده می شود. یادآوری می شود که نت شاهد در درآمد همایون درجه دوم (لاکرن) و نت ایست آن درجه هفتم (فابکار) است که در فرودهای کامل گوشه ها، روی درجه اول (سل بکار) می ایستد. ضمنا تمام قطعات ضربی اجرا شده، از آثار استاد فرامرز پایور است. هم چنین اجرای قطعات ضربی (پیش درآمد، چهارمضراب، رنگ) از قدیم در قسمت های مختلف ردیف به صورت کوتاه به منظور تنوع، معمول بوده است.

با فرود کامل به همایون، گوشه شوشتری شنیده می شود. شاهد شوشتری درجه چهارم (دو بکار) و ایست آن درجه دوم (لاکرن) است. با اشاراتی گذرا به محدوده دلنواز، فرود روی درجه اول مقام را داریم.

گوشه رازو نیاز گوشه ای است ملودیک که گردش نغمات خاصی مشخصه آن است. شاهد این گوشه درجه چهارم و ایست آن درجه اول همایون است.

پس از فرود کامل، ضربی خاتمه، پایه ای که در این قسمت به کار گرفته شده، یکی از قدیمی ترین پایه های چهارمضراب شناخته شده است که در ردیف سنتور استاد ابوالحسن صبا نیز در ابتدای دستگاه های نوا و راست پنجگاه از آن استفاده شده. این پایه ظرفیت اجرا و گردش در تمامی دستگاه ها و آوازها و گوشه ها را دارا می باشد».

برگرفته از: بروشور آلبوم همایون فرامرز پایور، نوشته ارفع اطرایی،موسسه فرهنگی هنری ماهور،تهران 1385

1. دانلود گوشه شوشتری با سنتور استاد پایور

 2. دانلود گوشه رازو نیاز و فرود با سنتور استاد پایور

3. دانلود ضربی خاتمه در همایون با سنتور و ضرب استادان پایور و اسماعیلی

توضیحات:

1. با توجه به کیفیت صدای مضراب ها، از قرار معلوم این آلبوم با مضراب بدون نمد و به شیوه قدما اجرا شده است که نیازمند لطافت و مهارت بیشتر در اجرای شفاف جملات ردیف و تزئینات و نیز شیرینی ضربی ها آن هم به شکلی موجب آزار و خستگی گوش نشود، بوده و این مهم به بهترین نحو در اجرای استاد رعایت شده و نشانگر مهارت تکنیکی و حسی استاد هم در اجرا با مضراب نمددار و هم بی نمد است.  

2. آنچه لازم می دانم در این اجرا بر آن تأکید نمایم روح اجرای استاد پایور در این اثر است. نکته ای که در اجرای استاد پایور در عین مهارت و تبحر نوازندگی باید مورد توجه قرار داد، روانشناسی اجرای ایشان برای مثال در مایه و فضای دستگاه همایون است. از نکات دیگر، شمردگی و پختگی تک تک مضراب ها و جملات، بیان فوق العاده، آن هم تنها با سنتور سولو، و نیز حالت اندرزگونه و پرتأمل دستگاه همایون است که در اجرای سنتور بسیار نوازندگان بنام دیگر رعایت نشده و یا در این حد قوی نبوده است.

 می توان گفت که این آلبوم از بهترین نمونه های شناخت و آنالیز دستگاه همایون هم در بعد فنی و تکنیکی و هم بعد روانی و عاطفی است.

 

مطالب مرتبط:

1. صفحه معرفی آلبوم های موسیقی استاد پایور 

2. صفحه دانلود برنامه های استاد پایور در رادیو

3. صفحه آثار تصویری استاد پایور

 

 

/ 8 نظر / 226 بازدید
محمدرضا قاسمی

درود بر شما سرکار خانم احمدیان: چهارمضراب بيداد همايون كه در آلبوم نامبرده، موجود است در آلبوم (صد سال سنتور) نيز هست و به قلم استاد مجيد كيانى در جلد آلبوم (صد سال سنتور) ميخوانيم كه آثار استاد فرامرز پايور، بى شك جزءِ شاهكارهاى موسيقى ايران است. همه ى چهارمضرابهاى موجود در آلبوم دستگاه همايون (بيداد و چكاوك و همايون) به گونه اى خاص و با ظرافتى زائدالوصف، اجرا شده اند و قطعا در زمره ى دشوارترين چهارمضرابهاى ايشان هستند. به اجراى اين اثر با مضراب بى نمد، اشاره فرموديد؛ عده ى بسيار اندكى از نوازندگان نامى همدوره ى استاد پايور با مضراب بدون نمد، سنتور مينوازند كه بارزترين نمونه ى آنها استادم آقاى مجيد كيانى است. معمولا نواختن با مضراب بى نمد براى كسى كه عمده ى نوازندگى اش با مضراب نمددار بوده، كار دشوار و شايد نه چندان دلچسبى است ولى در خصوص استاد پايورِ بزرگوار با اطمينان قلبى ميگويم اجرايشان با مضراب بى نمد، واقعا با ايمان و اعتقاد و صلابتى خاص و مثال زدنى است كه زبان از گفتنش، بازميماند. البته استاد، قطعات ديگرى را هم اين گونه اجرا كرده اند كه أن شاء الله در آينده به قلم شما آن را دوباره از نظر خواهيم

حسین

سلام.با تشکر از توجه شما به بازدیدکنندگان وبلاگ پربارتون. البوم دستگاه همایون را دارم اما بصورتی نیست که اسم گوشه را نوشته باشه و بصورت ترک نوشته شده.البته من به عنوان شوشتری تراک 11 رو گوش کرده بودم.و اما در مورد اواز شوشتری:اواز شوشتری اوازی هستش که با سوز خوانده میشود وشاید بتوان گفت از میان همه ی دستگاه ها و آوازها کمتر از بقیه دستگاه ها توسط اساتید اجرا شده.البته منظور من یک اجرای کامل هستش مثلا 30 دقیقه.اجراهایی چون در سوگ استاد بنان که استاد شجریان اون رو اجرا کردن نمونه ای از اواز شوشتری می باشد. من نوازنده نیستم یعنی هنرمند نیستم اما میشه گفت هنر شناسم واما نکته ای در مورد شادروان استاد پایور: استاد بعضی وقتا اونقدر سریع مضراباشون رو فرود میارن که سازش شبیه ساز زهی میشه مثلا گوشه ی رضوی در البوم تنها یک خاطره همراه با محمد رضا لطفی و بسیاری از اثار دیگر. موفق باشید

آرمین میرمعصومی

بی شک کسی به این زیبایی قدرت دستگاه همایون را نمی تواند روی سنتور به نمایش بگذارد و نکته جالب تر استفاده استاد پایور از مضراب بی نمد بود که در نوع خودش جالب بود تشکر خانم احمدیان که به تمامی زوایای آلبوم های استاد نگاهی می اندازید

مهدی .آ

سلام یه برنامه هست به نام “هنوز آواز می اید” از شبکه شما و شبکه استانی یزد پخش میشه .کار بیسار زیبایی از شبکه یزد هست پیشنهاد میکنم از دستش ندید اگر هم امکان ضبطش رو دارید با دیگران هم قسمت کنید!!

حسین

سلام باعرض سلام و خسته نباشید[گل] ببخشید اگه میشه این اهنگ در مایه ی دشتی را دانلود بفرمایین.آیا نوازنده رو میشناسین؟آیا استاد پایور نوازنده هستن؟ http://uppit.com/6ro7qn9kr30x/53_-_dashti.mp3 ممنون

مهدی .آ

سلام دوباره فکر میکنم تقریبا ساعت 10 تا 10.20 اینا میزاره!

مهدی.آ

مهدی استاد کسایی هم پر کشید!!!

احسان احمدی

روح استاد پایور شاد... تشکر از زحمات شما