اجرای تصویری استاد پایور، رقص چوپی

2. رقص چوپی: اثری از ابوالحسن صبا در مایه افشاری ملهم از همین رقص است.

3. رقص چوپی قاسم آبادی گیلان: رقص قاسم آبادی، رقص محلی منسوب به قاسم آباد که در آن عمل وجین کردن شالی کاران شمالی را در حرکتی جمعی نمایش می دهد.

(منابع: واژه نامه و نام نامه موسیقی ایران زمین تالیف مهدی ستایشگر، یادنامه ابوالحسن صبا به کوشش علی دهباشی)


4. قطعه رقص چوپی ساخته استاد صبا، نوعی رنگ در آواز افشاری است که با الهام از رقص های محلی ایران ساخته شده.

5. در منابع مختلف این قطعه هم با نام رقص چوبیو هم رقص چوپی قاسم آبادی (واقع در شمال ایران) ذکر شده که وابستگی آن با رقص های محلی لر تناسب بیشتری را به ذهن متبادر می سازد. استاد صبا نغمات بسیاری را ماحصل سفرهای خود به خطه گیلان و بختیاری به یادگار گذاشتند که همگی معروف و ماندگار شدند و برخی از آنها در کتاب ردیف های استاد صبا به ثبت رسیده.

6. رقص یا رِنگ چوپی، رِنگی دو ضربی و در میزان نمای 6/8، دارای یک شاه ملودی جذاب و تکرار شونده است. مانند اکثر رنگ های ایرانی و مخصوصاً رنگ های محلی، نقش آکسان های ضربی و تأکیدهای ریتمیک در بیان حالت این قطعه بسیار مهم است و می توان گفت بدون این آکسان ها، ماهیت قطعه و بیان آن خدشه دار خواهد شد. سادگی و ماندگاری ملودی اصلی در خاطر شنونده، تکرارهای پیاپی، ارائه یک ملودی متمایز و سپس بازگشت دوباره به ملودی اولیه و پرداخت مکرر آن سبب ارتباط بهتر مخاطب با قطعه می شود.

7. نوع ساده شده (بدون ریز و تزئینات و پیچیدگی های ریتمیک) قطعه رقص چوپی، در اواخر کتاب دستور سنتور، توسط استاد پایور به چاپ رسیده. استاد در بخش های مختلف این کتاب، قطعاتی از آهنگ های قدیمی و محلی ایران و مخصوصاً شاهکارهایی از استاد صبا را با نهایت دقت برای مبتدیان تنظیم کرده و در مناسبت ها و ترتیب درست و مشخصی جهت آموزش قرار داده اند. جالب است دقت کنیم که «رقص چوپی» در این کتاب، نخستین درس و قطعه ای  است که نت های دولاچنگ، برای میزان 6/8 استفاده شده و نحوه اجرا و شمارش آن به طور دقیق به هنرجویان آموزش داده شده است. آنچه مایلم بدان اشاره کنم، دقت و فراستی است که استاد در انتخاب این قطعه برای چنین منظوری بکار برده اند. چراکه ملودی چابک و رنگ گونه این قطعه، همچنین آشنا بودن و ماندگاری فضای ملودی در ذهن هنرجو، بهترین کمک را در یادگیری و اجرای نسبت نت های دولاچنگ در میزان ترکیبی به هنرجو می نماید.

دانلود فایل تصویری سه نوازی استادان پایور، تهرانی و رحمت الله بدیعی، قطعه رقص چوپی استاد صبا

توضیحات:

1. از قرار معلوم، این اجرا در طول تمرینات اساتید و در جلسه ای در هتل محل اقامت ایشان، ضبط گردیده و البته تمیزی اجرا و پختگی کار، حکایت از تمرینات شسته رُفته و پرکار اساتید دارد. قطعات دیگری از استاد صبا نیز در این جلسه اجرا و ضبط گردیده که در یادداشت های آینده وبلاگ به آنها خواهیم پرداخت.

2. روانی مچ ها و مضراب های تمیز و جاندار استاد پایور، نشان از تمرینات همیشه اصولی ایشان برای اجرای تمام قطعات است. همانطور که می بینید، مضراب ایشان به قدری نرم و روان حرکت می کند که تصور میشود مضراب سنتور بخشی از دست ایشان بوده و کاملاً با هم یک عضو واحد را تشکیل داده اند. 

3. تسلط اجرایی استاد بدیعی به سبک نوازندگی استاد صبا و ارائه موفق ایشان در شیوه بیانی استاد صبا، دلیل دیگری بر زیبایی این همنوازی است. برای ایشان آرزوی سلامتی همیشگی داریم و یاد اساتید: صبا، تهرانی و پایور را گرامی می داریم.

 

مطالب مرتبط:

1. صفحه آثار تصویری استاد پایور

/ 11 نظر / 323 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مصطفی

ممنون از کارتون

موسيقي سنتي

سلام و درود بر شما كار پر زحمت و ارزشمند تان را ارج مي نهيم براي ما هنرجويان ديدن اين قطعات و توضيحات خواندني شما بسيار بسيار لازم و ضروري و قابل توجه است . اگرچه زياد كار مي برد اما ادامه ي اين كار خيلي عالي است و به ترويج موسيقي جدي ايران و آشنايي بيشتر هنرجويان با اساتيد و قطعات كمك مي كند . پايدار باشيد خانم احمديان استاد عزيز !

هزارآوا

با سلام و ارادت خدمت شما عزیز بزرگوار خواهشا اشتباه سهوی واژه فقیر را به فقید اصلاح بفرمایید استاد فقید ابوالحسن صبا با تشکر

مریم

مرسی از ویدیوی زیبا واطلاعاتی که قرار دادید و واقعا مفید بود

عباس نصرتی

عرض سلام و احترام با عکس های مضراب ساخت استادم بروز کردم خوش حال میشم بازدید فرمایید.

آرمین خامه ور

با سلام . تشکر از کلیپ ارزشمندی که گذاشتید . من شما را لینک کردم . ممنون میشم اگر تبادل لینک کنید.با تشکر

عباس نصرتی

عرض سلام و احترام با پستی به نام شما جای من بودید چه کار میکردید ؟!!!!! به روز کردم مربوط به 27 اردیبهشت اولین کنسرت هنر جویی من است. حتما نظرتان را بدهید حتی اگر کوبنده بون چون خیلی ها که باید این پست را ببینند، میبینند امید است که تاثیر گذارد. با تشکر فراوان از شما

علیرضا

سلام دوست من من یکی از عاشقان سنتور هستم خوشحال میشم به وبلاگ من هم سر بزنی و با اضافه کردن لینک من تو لینک دوستانت من رو مفتخر کنی.ممنوننم

حسین(وبلاگ رهی معیری)

سلام.این اثر بسیار زیبا را بارها مشاهده کرده ام.سپاس از توضیحات شما درباره ی این اجرا.در البوم هفت پیکر استاد پایور نیز مجموعه ای از چند رقص محلی موجود می باشد.