پایور از زبان خانم افسانه ملک

در کنسرت های بسیاری همسفر استاد و گروه ایشان بوده ام، اما یکی از خاطره برانگیزترین آنها کنسرت هندوستان بود که در حضور رئیس جمهور و نخس وزیر هند برنامه اجرا کردیم و بسیار مورد توجه قرار گرفت. در همان سفر، در یکی از اجراها شبی حدود چهل و پنج دقیقه آواز را بنده به همراهی سنتور استاد اجرا کردم که برای اجرای آواز، برای خودمان مدت زیادی بود. بعد از اجرا به ما گفتند که در اینجا کار کنسرت ها باید تا سه ساعت به طول بیانجامد! شب بعد حدود دو ساعت با ساز استاد آواز اجرا کردیم که به صورت مرکب اجرا شد و استاد با سنتور همراهی کردند. 

ایشان به تمرین خیلی توجه داشتند. در سفرها، بیشتر داخل هتل هم تمرین می کردند و به اعضا تأکید داشتند که برای تفریح به بیرون نروند و تمرین کنند. به همین دلیل، بازدهی و صدادهی و پختگی کار گروهی روز به روز بیشتر می شد. شاید همین امر گروه پایور را، چه از لحاظ کوک های دقیق و اجراهای استادانه و چه موارد دیگر از سایر گروه ها متمایز و ممتاز می ساخت.

آخرین باری که استاد را دیدم، چند سال پیش بود که به منزل ما در کرج آمده بودند (باغ ملک در کرج) و به اتفاق، یکی از نوارهای تکنوازی سنتور ملک را گوش میکردیم. پس از تمام شدن موسیقی، جمله ای به من گفتند که همیشه در یاد من است و در آن روز چند بار تکرار کردند: « مگر بهتر از این هم می شود کسی سنتور بزند! » هیچ وقت این جمله آقای پایور را در مورد ملک فراموش نمی کنم. در مقابل، ملک نیز در مورد آقای پایور نظری مشابه داشتند و همیشه می گفتند: « پایور بهترین نوازنده سنتور است و هیچ حرفی در این نیست !» ملک هر وقت می خواست در مورد سنتور صحبت کند، میگفت پایور! با آنکه هر دو سبکی متفاوت داشتند، همیشه از پایور به عنوان استاد مسلم سنتور یاد می کرد.

 

فرامرز پایور، حسین ملک

 

درمورد خلق و خوی استاد باید بگویم در تمامی عمرم کسی را به نجابت ایشان ندیده ام. به یاد دارم برنامه ای با ایشان در تالار رودکی به مناسبت بزرگداشت مرحوم حسین تهرانی داشتیم؛ استاد گفتند: « می توانی مانند کنسرتی که در هند داشتیم، مرکب خوانی کنی؟ » گفتم بله و آن را انجام دادم. وقتی برنامه به پایان رسید و هنوز بلندگوها را قطع نکرده بودند، استاد از شوق فراوان شروع به تشویق من کردند و با صدای بلند که از میکروفون به داخل سالن پخش می شد، گفتند: «آفرین باباجان، احسنت بابا جان !»

استاد همیشه این کلمه باباجان را به نوازنده های گروه می گفت و این بر حالت پدرانه و برادرانه ایشان نزد تمامی اعضای گروه بخصوص خانم های نوازنده و خواننده می افزود. در ارکستر استاد، همه افراد گروه با هم صمیمی بودند و در عین جدیت کار می کردند. در مواقع دیگر بعد از تمرین و اجرا با هم می گفتند و می خندیدند.

ایشان فوق العاده مهربان و واقعاً بی نظیر بودند، چه در سفرها و چه در ارکستر. همیشه به محض آنکه متوجه مشکل مالی یکی از همکاران گروه می شدند، به او کمک می کردند. البته از جیب خودشان، نه از سهم اجرای برنامه! استاد هر شب جمعه، اعضای ارکستر را به منزل خود میهمان می کردند و مشکلات آنان را پدرانه رفع می نمودند. اعضای ارکستر ایشان نیز جملگی از بهترین نوازندگان و از لحاظ اخلاق هنری، درجه یک بودند. قبل از اجرای برنامه، استاد به اعضای گروه روحیه می دادند و کاری می کردند که همه با آرامش به روی صحنه می رفتند و روی صحنه هم ارتباط خود را با آنان حفظ می کردند. بنده در طول سالیان بسیاری که با استاد کار کردم، هرگز ندیدم کوچکترین حرکتی از ایشان سر بزند که باعث رنجش دیگران بخصوص خانم ها بشود. اخلاق ایشان چنان بود که حتا شاگردانشان حرکات استاد مثل نشست و برخاست و لباس پوشیدن را سرلحه قرار می دادند و مانند او رفتار می کردند.

استاد پایور یک بار به من گفتند همیشه به دنبال خواننده ای بوده اند که در عین اجرای ماهرانه تصنیف ها، آواز را نیز مسلط و ماهرانه اجرا کند (البته در میان خانم های خواننده) و ادامه دادند بالاخره تو را پیدا کرده ام. برنامه دیگری هم در تالار رودکی به مناسبت بزرگداشت مرحوم ادیب خوانساری با گروه آقای پایور اجرا کردیم که خواننده مرد آن آقای شجریان و خواننده زن آن من بودم.

خلاصه بگویم استاد پایور با آنکه تحصیلاتشان در رشته دیگری بود، ولی عاشق ساز بودند و عمر خود را به پای اعتلای این ساز گذاشتند و خود را وقف سنتور کردند. من طاقت ندارم استاد را در این حال ببینم، واقعاً حالم دگرگون می شود. آن شور و حال استاد پایور که همیشه در تدارک انجام کارها بودند... یک لحظه که با خود فکر می کنم استاد دیگر نمی تواند سنتور بزند دیوانه می شوم...

 

برگرفته از: مجله هنر موسیقی، ویژه نامه مصور استاد پایور، مرداد 1385، صفحه 48

مجله هنر موسیقی، ویژه نامه بانوان، شماره 38، شهریور 1381، صفحه 62 

 

 

دانلود ترانه زلف سیه، اجرای گروه پایور و آواز افسانه ملک در مایه دشتی

 

توضیحات:

اجرای گروه نوازندگان فرهنگ و هنر به سرپرستی استاد فرامرز پایور

تکنوازان: فرامرز پایور، رحمت الله بدیعی، محمد اسماعیلی

اشعار و آهنگ: محمد علی امیر جاهد

تنظیم قطعات: استاد فرامرز پایور

خواننده: افسانه کیکاووسی (ملک)

آواز: دشتی

صدابردار: رحیم بقایی

 

 

مطالب مرتبط:

 

1. استاد پایور از زبان همکاران

2. دانلود برنامه های استاد پایور در رادیو

3. خاطراتی از استاد پایور

4. استاد پایور از زبان شاگردان

 

 

/ 8 نظر / 312 بازدید
پریسا(وبلاگ موسیقی ایرانی)

حقیقتا آدم به وجد میاد و در عین حال متعجب میشه از ای ی ی ی ی ینهمه تکامل هنری و اخلاقی و شخصیتی در یک فرد! این مرد بزرگ،این اسطوره،... هنر با ایشون چه کرده بود که تا این حد به اعتلا رسیده بودند؟؟!! کاش کاش و ایکاش هنوووووز هم نزد بیشتر هنرمندان ارزش های اخلاقی بر کارهنری ارجحیت داشت.!! بدون شک روحشون قرینه رحمته. [گل]

لیموپرور

سلام خدمت شما خانم احمدیان.واقعا متشکرم بابت فراهم کردن این برنامه فوق العاده از استاد پایور.بسیار زیبا است فقط در مقابلش باید سکوت کرد ومیشه گفت سکوت بهترین تعریف از ایشونه.روحشون شاد باد وامیدوارم شما هم در راهتون استوار و پرتوان باشید

فرزاد

با مهر امیزترین درودها به شما سرکار خانوم احمدیان با پستی بروز هستم و بیصبرانه منتظر نظر شما بانوی هنرمند در این خصوص میباشم البته شما بهتر میتوانید در این زمینه بررسی کنید ودلیل قانع کننده ای بیاورید سواد کم اینجانب شاید حق مطلب را ادا نکند

حسین(وبلاگ رهی معیری)

سپاس از توضیحات شما جهت معرفی این بانوی هنرمند.ای کاش در مورد نوازندگان هم اندکی توضیح می دادید.سرعت و نظم مضراب های استاد پایور در ابتدای این اجرا بسی زیباست.

دانش اموز

سلام. نمیدونم پیام قبلیم رسید بهتون یا نه. بابت سایت پر محتوا و خوبتون تشکر می کنم. به مادرتان حتما سلام برسانید بنده چند سال پیش دانش اموز ایشون بودم در ابهر.

پریسا(وبلاگ موسیقی ایرانی)

خانم احمدیان عزیز،استادپایور در آلبوم حلوت گزیده قطعه ای رو اجرا کردند که همون رو در آلبوم شور عشق هم اجرا کردند،اما درآلبوم خلوت گزیده در دستگاه شور و در آلبوم شورعشق در دستگاه سه گاه؛ اما دوقطعه عینا شبیه هم اجرا شدند و اصلا به نظر نمیاد که کوک عوض شده باشه! ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید[گل]

پریسا

سرکارخانم احمدیان عزیز، پذیرفته شدن حضرتعالی را در کنکور ارشد موسیقی ایرانی تبریک عرض میکنم. [گل][گل][گل]