معرفی آلبوم جدید استاد پایور

آلبوم موسیقی "قطعاتی از استادان قدیم ایران"با تنظیم و سرپرستی استاد فرامرز پایور منتشر شد:

دوستان عزیز، جدید ترین آلبوم منشر شده استاد پایور، آلبوم « قطعاتی از استادان قدیم ایران » با تنظیم و اجرای گروه استاد پایور به سرپرستی ایشان است که توسط موسسه فرهنگی هنری ماهور در خرداد ماه امسال روانه بازار شده. من شخصا از این بابت بی اطلاع بودم و از شنیدن آثار زیبا و خاطره انگیز این آلبوم، لذت بسیار بردم. اکثر این آثار از قطعات بزرگان موسیقی ایرانی است که شنیدن آنها با تنظیم زیبای استاد و اجرای جذاب گروه ایشان شنیدنی است. تعداد کمی از قطعات، در آلبوم های قبلی ایشان یا در اجراهای ایشان در رادیو موجود بوده که البته یا با تنظیمی متفاوت و یا با بازسازی کیفیت صوتی در این آلبوم گنجانده شده. برای مثال، « رنگ ناز » ساخته استاد وزیری، قبلا در آلبوم گروه نوازی استاد پایور منتشر شده بود که در این آلبوم با تنظیمی دیگر و کیفیت بهتر صوتی قرار داده شده است. فضای این اثر، کاملا حال و هوای کارهای ارکستری استاد در قبل از انقلاب است.

به گزارش خبرنگار مهر، در این آلبوم که از سوی موسسه ماهور ارائه شده 17 قطعه از آثار آهنگسازان موسیقی ایرانی گنجانده شده است به این ترتیب که با مقدمه ماهور ساخته درویش خان آغاز می شود و با قطعات زرد ملیجه و تمرین دشتی اثر ابوالحسن صبا ، رنگ ناز ساخته علی نقی وزیری، مقدمه حجاز و پیش درآمد اصفهان، پیش درآمد ماهور، پیش درآمد چهارگاه و مقدمه شوشتری اثر فرامرز پایور، پیش درآمد ماهور ساخته حسین هنگ آفرین، رنگ شور و پیش درآمد دشتی اثر موسی معروفی، رنگ دشتی حبیب سماعی، پیش درآمد همایون علی اکبر شهنازی، پیش درآمد ماهور ساخته مرتضی نی داوود ادامه پیدا می کند و با رنگ اصفهان ساخته علینقی وزیریبه پایان می رسد.

در دفترچه معرفی آلبوم قطعاتی از استادان قدیم ایران به کم و کیف تنظیم این آلبوم توسط فرامرز پایور اشاره شده است : بخشی از فعالیت های هنری استاد پایور تنظیم آثار خود، آهنگ های قدیمی و آثار برجسته موسیقی دانان بزرگ پیش از خود برای ارکستر ایرانی بوده است. ترکیب ارکستر گاه ترکیبی سنتی بوده و گاه ارکستری بزرگ تر با قیچک و رباب و عود و بم تار که گروه سازهای ملی و یا گروه پایور نام داشته است.

این موسیقی های تنظیم شده یا صرفا قطعات سازی(غیر آوازی) بودند که در اصل برای یک ساز ساخته شده بودند، مانند پیش درآمد، چهارمضراب ، ضربی و رنگ ، یا آوازی بودند ، به شکل تصنیف، یا هر دو؛ چراکه استاد پایور در تدوین برنامه های موسیقی اش علاقمند و معتقد به اختصاص بخش جداگانه ای به موسیقی سازی بود؛ چه روی صحنه و چه در ضبط و تولید صفحه گرامافون یا کاست.        

در بخش دیگری از معرفی این آلبوم در توضیح سازهایی که استاد پایور در آثار ارکسترال خود استفاده می کرده چنین آمده است : سازهایی که استاد پایور در آثار ارکسترال خود مورد توجه قرار داده است طیف گسترده ای از سازها هستند از یک گروه کاملا سنتی تا گروهی بزرگ، ترکیب سنتور ، تار ، کمانچه و تنبک، شاید کوچکترین گروه استاد بوده باشد، البته اگر همنوازی های وی با تنبک را تکنوازی محسوب کنیم.

امروز که برای تهیه این اثر رفته بودم، یک شادی تؤام با بغض حسرت مرا فرا گرفت از اینکه استاد پایور با وجود اینکه بین ما حضور فیزیکی ندارند، با آثارشان که گاه و بیگاه به دستمان می رسد، هیچ گاه ما را تنها نگذارده اند! یادم آمد در تمام این سالهای بیماری ایشان و از زمان نوجوانی ام، هر چند وقت یکبار به این فروشگاه می آمدم و اولین سؤالم این بود: « از استاد پایور کار جدید، چی آمده...؟ » امروز به آقای فروشنده گفتم: « ببینید استاد برای موسیقی ما چه کرده اند که پس از 15 سال که فعالیتشان متوقف شده، هنوز مدام کار جدید از ایشان می آید!!! »

امیدوارم بتوانید این اثر گرانبها را تهیه کنید و هم چنان انتظار آثار بعدی ایشان را داشته باشیم که انتظاری است بس شیرین...    

/ 8 نظر / 55 بازدید

خدا بیامرز بعد مرگ هنوز تیر و ترکشاش داره میاد که ;) 2 سال پیش که مرد واقعا ناراحت شدم. نمیدونم چرا عزراییل هر چی سنتوری که سرش به تنش می ارزیدو یهو ورداشت برد. باید دید سیامک اقایی چی میشه

مهدی جهرمی

ممنون از معرفی امروز صبح رفتم دنبالش تو قزوین فعلا تو هر دو مغازه سی دی فروشی(همش دو سه تا هست که سومیش رسما هیچی نداره) نیومده و گفتم میارید گفت نه گرونه و کاستش نیومده نمیخرند. باور کنید راست میگه من خودم هم فقط کارهای پایور و یاحقی رو میتونم بخرم اما گذشته از ما که وضع درآمدمون جالب نیست اما تو همین شهر ما آدمهایی دیدم که برای رفیق جنس مخالفش یک پولهای میده که آدم افسوس میخوره از مردمی که یک چنین کار بینظیری رو نمیفهمند اما پنجاه هزار تومن میدهند اونم با رضایت تا جلوی ... کم نیارند. افسوس که قدر نمیدانند من باید زنگ بزنم بستگان از تهران برام بخرند برام تو نوروز بیارند چرا ؟چون تو هر ده هزار نفر یک نفر میخواد و چون شهرستان ها کم جمعیته پس نمیصرفه بیارن. البته من خود عقیده دارم قیمت پنج هزار تومنی یک سی دی عامل قوی و بازدارنده ای هست و این در حالی است که تو تهران شاید ارزانتر هم باشد . ممنون از این پست و این معرفی دقیق این آلبوم شاد باشید

سعید مستفیضی

سلام و درود بر هنرمند بزرگوار سرکار خانم احمدیان صمیمانه از ابراز لطف حضرتعالی سپاسگزارم . خیلی شاد می شوم هر بار که مطلب جدیدی از شما در مورد استاد بی بدیل موسیقی ایران جناب پایور بزرگ می خوانم بخصوص که آثار استاد را معرفی می کنید و بررسی می کنید . این خیلی خوب است چون ازشخصیت فردی استاد پایور همه می دانند و آن اوج انسانیت و اخلاق و ویژگیهای انسانی است . روزی از یکی از استادان خواستیم (استادظریف) یاری کنند برویم ملاقاتشان فرمودند : الان وضع مناسبی ندارند و از اینکه ملاقات کننده از دیدن وضعشان ناراحت می شود ، ایشان اذیت می شوند و راضی نیستند کسی بخاطر ملاقات روحیه اش کدر و اذیت شود . اینها خانم احمدیان هنرمندان واقعی هستند . همانهایی که بناست یک سر و گردن از مردم بالاتر باشند و جامعه را تعالی بخشند و عامل کمال ملت باشند . خدا انشااله شما را قوتی عطا کند که بنویسید و ما را مطلع کنید و درک ما را بیشتر کنید از این معارف هنری و این شخصیت های نادر روزگار و تاریخ هنر ایران . پایدار و پیروز باشید .

میثم

سلام. وبلاگ بسیار خوبی دارید من چند وقته که دارم ویولن یاد میگیرم و از شاگردان آقای شایسته هستم(گروه چکاوک) و عاشق کارهای استاد ملک و بدیعی خوشحال می شم با وبلاگ ساز زخمی منو لینک کنید و به من سر بزنید موفق باشید

نادر

درود و سپاس از شما بسیار عالی بود و ممنونم.متاسفانه از مطالب به دلیل مسافرت یه مقدار عقب موندم و باید گفت خسته نباشید

نادر

درود وبلاگ اسداله ملک با یادبودی از انوشیروان روحانی و مرضیه آپلود شد

سایه

سلام نسیم جان خوبید من تازه وبلاگ شما رو دیدم .خیلی خوب هست .امیدوارم مطالب بیشتری از استاد پایور بذارید.من هم عاشق سنتور هستم .امیدوارم بتونم از شما کمک بگیرم.

حمید

درود بی نهایت خوشحال شدم از اینکه با این تارنمای ارزشمند آشنا شدم . . . استاد پایور یکی از آهنگسازان بنام موسیقی فاخر ایران زمین هستند . . . متشکرم از شما . اگر تمایل به همراهی ما را دارید لطفا در انجمن بر و بچه های سنتی کار عضو شوید و کد باکس انجمن را در وبلاگ خودتان قرار دهید . برای اطلاع بیشتر این لینک را مطالعه کنید http://tar-3tar.mihanblog.com/extrapage/blogfa سپاسگذارم . منتظر حضور سبزتان هستیم [گل] بدرود