استاد فرامرز پایور و رقص های عامیانه

پایور پس از مرگ صبا، در سال ۱۳۳۶، از محضر بعضی از ردیف شناسان نام آور چون نورعلی خان برومند و عبدالله دوامی نیز بهره گرفت. ولی هم چنان زیر تاثیر صبا باقی ماند و چون او، با موسیقی سنتی نه متعصبانه، که نوآورانه برخورد می کرد.

از صبا که بگذریم آثار پایور را با کارهای هیچ آهنگساز دیگری نمی توان مقایسه کرد. این آثار همه مهر ویژه پایور را دارد و شنیدن نخستین میزان ها که صدای سنتور در آن ها، بر همه صداهای دیگر غلبه دارد، می توان او را بازشناخت.

سازآرائی های او در گروه سازهای ملی که خود بنیاد کرده بود، صدادهی یک ارکستر بزرگ را پدید می آورد.

او با یاری همین سازآرائی ها قطعات ضربی دل انگیزی در فرم پیش درآمد و چهار مضراب و رنگ ساخته که سخت دلنشین و برانگیزاننده است. همین شیوه را در تنظیم آثار صبا، رکن الدین خان مختاری، درویش خان و مهرتاش به کار زده و کلی بر جاذبه آن ها افزوده است.

آثار سال های پایانی

و اما درباره کارهای عامیانه ای که از پایور در سال های پایانی زندگیش به ضبط رسیده و در آلبوم هفت پیکر انتشار یافته، کمتر سخن گفته شده است.

هفت پیکر که با الهام از منظومه معروف نظامی گنجوی فراهم آمده، علاوه بر پیش درآمد در ماهور و مقدمه در چهارگاه، 9 فقره از رقص های اقوام مختلف را در بر دارد.

این رقص ها که با تکیه بر سبک و شیوه رایج رقص نویسی در سرزمین های مختلف ساخته شده به ترتیب عبارت است از: رقص های هندی، عربی، یونانی، چینی، خوارزمی، ایرانی، اسلاو، تاتار، و سرانجام رقص گروهی.

دانلود رقص چینی، ساخته و تنظیم استاد پایور، آلبوم هفت پیکر

فرامرز پایور می تواند پژوهشگر موسیقی ایران نیز نامیده شود. او علاوه بر آهنگ های عامیانه، تصنیف های قدیمی دوره قاجار را از زبان عبدالله دوامی، بیرون کشیده و آن ها را ضبط کرده و از خطر نابودی در امان نگاه داشته است

آلبوم هفت پیکر بخش دومی نیز دارد که شامل رنگ های عامیانه معروف ایرانی است.

پرداختن به موسیقی عامیانه شهری را بیشتر آهنگسازان و تنظیم کنندگان دون شأن خود می دانند و معمولا آن ها را به عنوان مبتذلات پس می زنند. حال آن که بخش بزرگی از جامعه با این رنگ ها و قطعات ضربی زندگی می کنند. پایور با تکیه بر اهمیت جامعه شناسانه این رنگ ها و تصنیف های عامیانه یک بار در سال ۱۳۶۳ به سراغ آن ها رفت و در کتابی با عنوان شهر آشوب انتشارشان داد. همین قطعات بود که چند سال بعد از سوی انتشارات ماهور به صورت سی دی نیز به بازار آمد.

گفتنی است که استاد تاثیرگذار پایور، یعنی ابوالحسن صبا نیز به اجرا و ضبط آهنگ های عامیانه شهری علاقه بسیار داشت و بی اعتنائی به فرهنگ عامه را سبب از میان رفتن بسیاری از نغمات مردمی می دانست. بدینگونه فرامرز پایور می تواند پژوهشگر موسیقی ایران نیز نامیده شود. او علاوه بر آهنگ های عامیانه، تصنیف های قدیمی دوره قاجار را از زبان عبدالله دوامی، بیرون کشیده و آن ها را ضبط کرده و از خطر نابودی در امان نگاه داشته است.

سپاس از دوست گرامی م. کرمی بابت ارسال این مطلب

منبع: سایت بی...بی...سی _فارسی، 18 آذر1390

/ 7 نظر / 44 بازدید
مهدی جهرمی

با سپاس فراوان از شما خانم احمدیان و دوست نازنین کرمی و پژوهشگر خوب موسیقی جناب خوشنام اول گله دارم از دوستان که چرا نظر نمیگذارند. اینطور احساس میشود که کم هستیم آخه و در ضمن با یک نظر میتوان محیط مجازی را فعالتر کرد باری بسیار از تحلیل دقیق ایشان لذت بردم نکات برجسته اش را می آورم "پایور از نادر نوازندگانی بود که می توان به جرئت او را کمال یافته نامید" "برومند و عبدالله دوامی نیز بهره گرفت. ولی هم چنان زیر تاثیر صبا باقی ماند و چون او، با موسیقی سنتی نه متعصبانه، که نوآورانه برخورد می کرد." قابل توجه بشارتی و همفکرانش که اکنون گلو موسیقی را با این تعصبات بشدت میفشاند که برای خودشان نیز توانی نمانده! "این آثار همه مهر ویژه پایور را دارد" "گروه سازهای ملی که خود بنیاد کرده بود، صدادهی یک ارکستر بزرگ را پدید می آورد" "فرامرز پایور می تواند پژوهشگر موسیقی ایران نیز نامیده شود"او همه عمرش پژوهش بود و کلمه میتواند باید حذف شود اینهمه نت نگاری و کارهایی که برای نخستین بار کرد هم دلایل دعا توجه به عامیانه ها بیشتر از همه توسط استاد مهرتاش بود باز هم سپاس از

سعيد مستفيضي

هنرمند گرامي سركار خانم احمديان با سلام . مطالب مفيد وبلاگ شما ستودني است . انشااله هميشه پايدار و موفق باشيد . اثر جديدي از دوستان نيشابوري گذاشته ام در وبلاگ دعوت ميكنم بشنويد . البته من همچنان منتظرم از شما هم يك كار داشته باشيم . سپاسگزارم .

آرمین میرمعصومی

خیلی زیبا مرسی خانم احمدیان بابت انتشار این مطلب به حق که کار بزرگی می کنید خسته نباشید

علی بیگی

درود دوست عزیز .وبلاگ بسیار زیبای داری اگه مایل به تبادل لینک هستید به نام (پارسوماش.علی بیگی)خوشهال میشم اعلام بفرماید شاد و پیروز باشید.

نادر

درود خیلی خوب طی این چند روز مطالب وبلاگ خوب پیش رفت و ارزشمنده من درخواستی که داشتم این هست که تمام کارهای ارکستر فرهنگ و هنر به رهبری فرامرز پایور رو ارائه کنید.طی این چند روز من از وبلاگ گلبانگ کارهای ارکستر سمفونیک فارابی رو جمع آوری کردم و باید بعدها توضیح بدم که ارکستر سمفونیک چی و هست و چه جایگاهی در موسیی ما داشته و فرقش با ارکستر مجلسی موسیقی ملی و سازهای موسیقی ملی چه هست و خوانندگان طراز اول هم همکاری داشتند که البته اشاراتی قبلا شد الان اون چه که ارزش داره بنظر من که حفظ بشه و آرشیو بندی بشه ارکستر فرامرز پایور هست.ارکستری که با صدادهی زیبا از سازهای محلی ایرانی تشکیل شد و بخوبی هدایت شد و خوانندگان خوبی هم همکاری با این ارکستر داشتند.

مینا

سلام من خواستم کتاب غوغای ستارگان رو گیر بیارم حتی بتوون هم رفتم ولی گفتن دیگه چاپ نمیشه چه کنم//؟ خودتون نمیذاریدش برای دانلود؟؟ سپاس

سهیل

سلام من همونم که وبلاگی به نام سنتور نوازی معاصر و سنتی داشتم لطفا اگر می شود وبلاگم را عوض کردم این را جا یگزین کنید با تشکر عنوان = آبی رویا و ادرس = soheil-chehril.blogfa.com واگر لینک کردی بهم خبر بده باز هم تشکر